Primarii votați aproape în unanimitate și edilii care și-au obținut mandatul ,,la mustață”. Vezi ce scor a obținut primarul tău

291

Oltul continuă să dea țării primari extrem de iubiți, votați aproape în unanimitate de cei pe care-i păstoresc. Chiar dacă nu au reușit să fie singurii candidați sau să obțină 100% din voturi, ei se pot lăuda cu procente de peste 90%. Există și edili care au reușit să-și obțină mandatul la  ,,mustață”, dar și aleși care, deși au candidat în premieră, au scos un scor pe care și l-ar dori mulți dintre primarii cu vechime.

Vă prezentăm mai jos câteva statistici interesante despre scorurile electorale obținute de candidații olteni la funcția d eprimar. Pe primele locuri în clasamentul județean, raportat pe baza procentelor obținute, se clasează:

1.Marin Tudor, primarul comunei Oboga-94, 47%,

2. Gheorghe Gănescu, primarul comunei Curtișoara-90,32%,

3. Ion Crăciunescu, primarul comunei Dobroteasa-90,17%,

4. Nicolae Stan, primarul comunei Colonești-89,60%,

5. Ionel Văduva, primarul comunei Cârlogani-88,38%.

La polul opus se află primarii care și-au câștigat mandatele la doar ,, o mână de voturi”. Iată cine a avut cele mai mari emoții:

  1. Dan Vasile, primarul comunei Tătulești, la o diferență de 2 voturi,
  2. Dănuț Matei, primarul comunei Pârșcoveni, la o diferență de 5 voturi,
  3. Cristian Țol, primarul comunei Vișina Nouă, la o diferență de 14 voturi,
  4. Niciolae Cărămizaru, primarul comunei Morunglav, la o diferență de 16 voturi,
  5. Viorel Măgureanu, primarul comunei Ștefan cel Mare, la o diferență 17 voturi.

Intrat în premieră în cursa pentru primărie, viceprimarul Daniel Pană de la Giuvărăști a reușit să-și umilească adversarii. El a obținut peste 85% din voturile valabil exprimate.

Cel mai valoros edil liberal care și-a reînnoit mandatul continuă să rămână Ion Spiridon, edilul comunei Urzica, ales cu 85,67%. El este urmat de Marian Vasile, primarul comunei Studina ,care și-a reînnoit mandatul cu 83,92% din voturile valabil exprimate de locuitorii comunei.

Oltul continuă să aibă în funcție primari care se află la conducerea primăriilor de peste trei decenii. Primarii de opt mandate ai Oltului sunt Ion Dinuț de la Corbu și Mirel Pascu de la Ianca.

Iată mai jos scorurile electorale ale principalilor contracandidați ai celor aleși în fruntea administrațiilor din Olt.

Slatina
Emil Moţ (PSD) – 49,74%, 12.529 voturi
Liviu Voiculescu (PNL) – 27,23%, 6.858 voturi
Marius Bălaşa (Pro România) – 9,43%, 2.376 voturi
Alina Scarlat (USR PLUS) – 4,03%, 1.016 voturi
Marian Daniel Costea (independent) – 2,79%, 703 voturi
Cristian Bircea (ALDE) – 2,03%, 512 voturi
Carlla Sora (PMP) – 1,79%, 452 voturi
Alexandra Ciocîrlan (PPU-SL) – 1,74%, 439 voturi
Valeriul Matei (PNR) – 1,20, 303 voturi

Caracal
Ion Doldurea (PSD) – 52,07%, 5.647 voturi
Cristian Conea (PNL) – 25,24%, 2.738 voturi
Octavian Stănescu (Pro România) – 18,32-5, 1.987 voturi

Balş
Cătălin Rotea (PSD –  Pro România) – 57,76%, 4.556 voturi
Mădălin-Ady Teodosescu (PNL PMP) – 34,83%, 2.747 voturi

Corabia
Iulică Oane (PSD) -49,95%, 3.065 voturi
George Ciucu (PNL USRL PLUS) – 31,83%, 1.953 voturi

Drăgăneşti-Olt
Marian Tudorică (PNL) – 54,67%, 2.919 voturi
Viorel Nădescu (PSD) – 37,67%, 2.011 voturi

Piatra-Olt
Nicuşor Rada (PSD) – 62,48%, 2.300 voturi
Emilian Păun (PNL) – 35,21%, 1.296 voturi

Potcoava
Manuel Enăchioaia (PSD) – 65,97%, 2.123 voturi
Florin Oprea (PNL) – 28,53%, 918 voturi

Scorniceşti
Daniel Tudor (PNL) – 50,52%, 3.187voturi
George Brînaru (PSD) – 38,90%, 2.454 voturi

Baldovineşti
Ion Enescu (PSD) – 78,30%, 498 voturi
Maria Buşe (PNL) – 16,67%, 106 voturi

Băbiciu
Florea Negrilă (PSD) – 76,87%, 1.057 voturi
Petre Barbu (PNL USR PLUS)  – 20,22%, 278 voturi

Bălteni
Tudor Marineaţă (PSD) – 52,20%, 521 voturi
Daniel Eremia (PNL) – 41,28%, 412 voturi

Bărăşti
Augustin Predel (PNL) – 52,38%, 595 voturi
Vergil Gealapu (PSD) – 47,62%, 541voturi

Bârza
Ion Anuţa (ALDE) – 53,30%, 734 votjuri
Marin Vlăduţ (PSD) – 30,21%, 416 voturi

Bobiceşti
Ilie Chitez (PSD) –  82,68%, 1.165 voturi
Ionuţ Preda (Pro România) – 7,74%, 109 voturi

Brastavăţu
Cici Oprea (PSD) – 63,91%, 1.307 voturi
Cristian Dobre (PNL) – 33,59%, 687 voturi

Brâncoveni
Ion Cheroiu (PSD) – 64,98%, 1.106 voturi
Florin Vînătoru (PNL) – 32,49%, 553 voturi

Brebeni
Marian Ivan (PSD) – 37,37%, 540 voturi
Florea Cîrstea (USR PLUS) – 30,03%, 434 voturi
Florea Petre (Pro România) – 14,95%, 216 voturi
Maria Andronie (PNL) – 13,01%, 188 voturi

Bucinişu
Radu Miltiade (PSD) – 52,81%, 752 voturi
Ionel Obretin (PNL) – 47,19%, 672 voturi

Călui
Constantin Rotaru (PSD) – 61,72%, 516 voturi
Marian Beşteleu (PNL) – 36,96%, 309 voturi

Cârlogani
Ion Văduva (PSD-ALDE) – 88,38%, 1.004 voturi
Dumitru Prioteasa (Pro România) – 7,13%, 81 de voturi

Cezieni
Dănuţ Guşatu (PSD) – 64,74%, 560 voturi
Sorin Popescu (PNL) – 35,26%, 305 voturi

Cilieni
Ionel Marancea (PSD) – 47,85%, 736 voturi
Laurenţiu Daşoveanu (PNL) – 27,83%, 428 voturi

Coloneşti
Nicolae Stan (PSD) – 89,60%, 948 voturi
Alexandru Şelaru (PMP) – 5,67%, 60 voturi

Corbu
Constantin Dinuţ (PSD) – 49,74%, 566 voturi
Gabriel Ilinca (PNL) – 47,89%, 545 voturi

Coteana
Ionuţ Dima (PSD) – 72,81%, 1.047 voturi
Florin Sfetcu (Pro România) – 22,74%, 327 voturi

Crâmpoia
Ionel Mirea (PSD) – 60,20%, 986 voturi
Paul Saitoc-Grigoroşcuţă (PNL) – 14,41%, 236 voturi

Cungrea
Cosmin Vlad (PNL) – 71,35%, 919 voturi
Alin Bălan (PSD) – 25,31%, 326 voturi

Curtişoara
Gheorghe Gănescu (PSD) – 90,32%, 2.071 voturi
Alexandru Neagoe –(PNL) – 8,90%, 204 voturi

Dăneasa
Nicolae Soare (PSD) – 67,86%, 1.303 voturi
Eugen Stănia (PNL) – 18,07%, 347 voturi

Deveselu
Ion Aliman (PSD) – 63,98%, 1.057 voturi
Dumitru Nică (PMP) – 23,49%, 388 voturi

Dobreţu
Marinel Traşcă (PSD) – 67,47%, 506 voturi
Ioan Dăogaru (PNL) – 19,73%, 148 voturi

Dobrosloveni
Gheorghe Tudoraşcu (PSD) – 65,85%, 993 voturi
Alexandru Măceşanu (PNL) – 22,61%, 341 voturi

Dobroteasa
Ion Crăciunescu (PSD) – 90,17%, 697 voturi
Marin Gulineţ (Pro România) – 5,69%, 44 voturi

Dobrun
Aurel Bondrescu (PSD) – 85,81%, 653 voturi
Costel Moraru (PNL) – 13,53%, 103 voturi

Drăghiceni
Ovidiu Filip (PSD) – 53,55%, 626 voturi
Nicolae Murgu (PNL) – 32,51%, 380 voturi

Făgeţelu
Stelian Stoicescu (PSD) – 51,07%, 358 voturi
Mihai Turcu (PNL) – 31,24%, 219 voturi

Fălcoiu
Alexandru Petrişor (PSD) – 85,26%, 1.342 voturi
Radu Mărgeloiu (PNL) – 11,05%, 174 voturi

Fărcaşele
Viorel Vladu (PSD) – 49,96%, 1.198 voturi
Dorel Tudor (PNL) – 38,07%, 913 voturi

Găneasa
Dumitru Costea (PSD) – 77,98%, 1.615 voturi
Angela Popescu (PNL) – 15,26%, 316 voturi

Găvăneşti
Iulian Antonie (PSD) – 85,33%, 983 voturi
Marius Preda (PNL) – 14,67%, 169 voturi

Gârcov
Niculiţă Bobonete (PSD) – 65.24%, 747 voturi
Mihaela Nicolaescu (USR PLUS) -18,69%, 214 voturi

Ghimpeţeni
Dan Constantin Dobre (PSD) – 72,62%, 708 voturi
Marian Anghel (PNL) – 22,56%, 220 voturi

Giuvărăşti
Daniel Pană (PSD) – 85,47%, 906 voturi
Fănică Vîrdol (PNL) – 11,79%, 125 voturi

Gostavăţu
Marius Popescu (PSD) – 54,35%, 781 voturi
Constantin Mitrică (Pro România) – 16,01%, 230 voturi

Grădinari
Mihai Ioana (PSD) – 72,16%, 736 voturi
Gheorghe Şurlea (PNL) – 15,98%, 163 voturi

Marius Oprea (PMP) – 0,10%, un vot

Grădinile
Ion Dincă (PSD) – 78,92%,584 voturi
Tudor Marin (PNL) – 12,16%, 90 voturi

Grojdibodu
Viorel Căpriţă (PSD) – 62,25%, 836 voturi
Alexandru Ionescu (RE:Start România) – 15,26%, 205 voturi

Gura Padinii
Gicu Cranta (PSD) – 61,41%, 646 voturi
Janu Firoiu (PNL) – 37,64%, 396 voturi

Ianca
Mirel Pascu (PSD) – 54,65%, 1.064 voturi
Sorin Jianu (PNL) – 38,16%, 743 voturi

Iancu Jianu
Paulică Munteanu (PNL) – 70,13%, 1.324 voturi
Nicolae Chirţibuşi (PSD) – 15,79%, 298 voturi

Icoana
Gabriela Ancuţa (PSD) – 57,04%, 624 voturi
Valentin Miu (PNL) – 29,52%, 323 voturi

Ipoteşti
Constantin Necşuţ (Pro România) – 62,26%, 518 voturi
Ion Căpraru (PSD) – 31,61%, 263 voturi

Izbiceni
Marian Gulie (PSD) – 47,67%, 1.205 voturi
Gherghe Zăvăleanu (ALDE) – 41,65%, 1.053 voturi

Izvoarele
Florian Constantin (PSD) – 44,32%, 695 voturi
Florentin Şocherel (ALDE) – 32,33%, 507 voturi

Leleasca
Vasilică Selescu (Pro România) – 48,50%, 452 voturi
Marin Nicula (PSD) – 24,04%,224 voturi

Mărunţei
Emil Popescu (Pro România) – 38,45%, 756 voturi
Alexandru Becheanu (PSD) – 31,89%, 627 voturi

Mihăeşti
Constantin Dobriţa (PNL) – 83,31%, 744 voturi
Florin Ciucardel (PSD) – 10,19%, 91 voturi

Milcov
Marin Dorobanţu (PSD-ALDE) – 58,15%, 660 voturi
Adrian Militaru (PNL) – 39,65%, 450 voturi

Morunglav
Nicolae Cărămizaru (PNL) – 45,37%, 549 voturi
Ion Stanciu (PSD) – 44,05%, 533 voturi

Movileni
Ion Sorin Toma (PSD) – 71,98%, 1.313 voturi
Marian Călin (PNL) – 17,43%, 318 voturi

Nicolae Titulescu
Gheorghe Tiutiu (PSD) – 73,17%, 480 voturi
Constantin Dincă (PMP) – 9,45%, 62 voturi

Obârşia
Tudor Udrea (PSD) – 61,08%, 893 voturi
Tudor Neţoi (PNL)  – 26,68%, 390 voturi

Oboga
Tudor Matei (PSD) – 94,47%, 888 voturi
Ştefan Munteanu (PNL) – 3,40%, 32 voturi

Oporelu
Valerin Ion Burciu (PSD) – 50,66%, 525 voturi
Ion Predescu (PNL) – 38,74%, 325 voturi

Optaşi Măgura
Marin Scurtu (PSD) – 89,63%, 605 voturi
Florea Rotaru (PNL) – 8,44%, 57 voturi

Orlea
Viorel Oiţă (PSD) – 82,03%, 945 voturi
Lucian Şişcu (PNL) – 15,36%, 177 voturi

Osica de Jos
Marian Pistol (PSD) – 81,86%, 740 voturi
Nicolae Amzu (Pro România) – 12,72%, 115 voturi

Osica de Sus
Cezar Filip (PSD) – 49,05%, 1.134 voturi
Răducu Şurlan (PNL) – 48,18%, 1.114 voturi

Pârşcoveni
Dănuţ Matei (PSD) – 49,19%, 845 voturi
Marian Matei (PNL) – 48,89%, 840 voturi

Perieţi
Răzvan Rada (PSD) – 40,33%, 461 voturi
Antolie Preoteasa (PNL) – 32, 11%, 367 voturi

Pleşoiu
Valeriu Măndescu (PSD) – 62,37%, 1.122 voturi
Iulian Preda (Pro România) – 20,01%, 360 voturi

Poboru
Iulian Bărăscu (PSD) – 54,99%, 628 voturi
Marin Rizescu (PNL) – 45,01%, 514 voturi

Priseaca
Ion Ioniţă (PNL) – 46,83%, 451 voturi
Florea Gheorghe (PSD) – 39,98%, 385 voturi

Radomireşti
Nicuşor Sîia (PSD) – 66,62%, 878 voturi
Ioan Răduca (PNL) – 16,08%, 212 voturi

Redea
Dan Bălă (PSD) – 65,09%, 1.113 voturi
Sorin Ciocîrlie (PNL) – 34,91%, 597 voturi

Rotunda
Vergil Sîrbu (PSD) – 52,44%, 667 voturi
Petrişor Sanda (ALDE) – 29,56%, 376 voturi

Rusăneşti
Alexandru Chirea (PSD) – 55,97%, 1.299 voturi
Adrian Mulţescu (PNL) – 39,42%, 915 voturi

Sâmbureşti
Iulian Preda (PSD) – 91,92%, 671 voturi
Gheoghe Ciucă (PNL) – 8,08%, 99 voturi

Sârbii Măgura
Lucian Tănase (PSD) –  68,31%, 720 voturi
Florea Niculae (PNL) – 25,90%, 273 voturi

Scărişoara
Dan Iacob (PNL) – 45,74%, 724 voturi
Liviu Tiugan (PSD) – 35,25%, 558 voturi

Schitu
Marian Lunganu (PSD) – 60,44%, 880 voturi
Marian Roşca (PNL) – 31,25%, 455 voturi

Seaca
Marian Băluţă (PSD) – 49,51%, 454 voturi
Paul Preda (PNL) – 21,59%, 198 voturi

Slătioara
Savu Ungureanu (PSD) – 47, 25%, 764 voturi
Mihai Corcău (PNL) – 34,88%, 564 voturi

Spineni
Dănuţ Şărpău (PSD) – 75,43%, 740 voturi
Constantin Din (Pro România) – 16,61%,163 voturi

Sprâncenata
Marin Mihăeşteanu (PSD) – 52,28%, 618 voturi
Stan Danciu (PNL) – 42,98%, 508 voturi

Stoeneşti
Alexandru Damian (PSD) – 87,72%, 943 voturi
Dorina Geagînă (PNL) – 12,28%, 132 voturi

Stoicăneşti
Marius Preoteasa (PSD) – 57,21%, 710 voturi
Livius Vieru (PNL) – 42,79%, 531 voturi

Strejeşti
Constantin Vizantie (PSD) – 50,76%, 932 voturi
Marian Speriatu (PNL) – 39,27%, 721 voturi

Studina
Marian Vasile (PNL) – 83,92%, 1.206 voturi
Constantin Şerban (ALDE) – 6,33%, 91 voturi

Şerbăneşti
Mugurel Breoi (PSD) – 56,04%, 802 voturi
Marian Neaga (PNL) – 20,20%, 289 voturi

Şopârliţa
Marijana Trepăduş (PNL) – 62,80%, 525 voturi
Cristinel Neagu (PSD) – 34,45%, 288 voturi

Ştefan cel Mare
Viorel Măgureanu (PSD) – 47,43%, 516 voturi
Rudi Bugă (PNL) – 45,86%, 499 voturi

Tătuleşti
Dan Vasile (PSD) – 35,55%, 305 voturi
Tudor Cosmin Gheorghe (Pro România) – 35,31%, 303 voturi

Teslui
Mihăiţă Lăzărescu (PSD) – 57,71%, 790 voturi
Constantin Bădescu (PNL) – 35,35%, 484 voturi

Tia Mare
Virgil Gulie (PSD) – 66,46%, 1.401 voturi
Florentin Stoian (USR PLUS) – 20,45%, 431 voturi

Topana
Gheorghe Barbu (PSD) – 81,96%, 459 voturi
Gheorghe Iorga (PNL) – 11,79%, 66 voturi

Traian
Ilie Crîmu (PSD) – 62,88%, 957 voturi
Marian Negrilă (PNL) – 35,15%, 535 voturi

Tufeni
Eugen Şotae (PSD) – 53,31%, 766 voturi
Ovidiu Ivaşcu (PNL) – 25,68%, 369 voturi

Urzica
Ion Spiridon (PNL) – 85,67%, 933 voturi
Aurel Jianu (PSD) – 11,94%, 130 voturi

Valea Mare
Daniel Iancu (PSD) – 72,87%, 1.324 voturi
Gheorghe Ristea (PNL) – 18,16%, 330 voturi

Vădastra
Sorin Rădulescu (PSD) – 82,84%, 695 voturi
Ionel Cococi (PNL) – 14,30%, 120 voturi

Vădăstriţa
Marin Ciupitu (PNL) – 34,56%, 546 voturi
Paul Ciucă (PSD) – 31,01%, 490 voturi

Văleni
Ion Şofaru (PSD) – 55,91%, 795 voturi
Matei Brăgaru (PNL) – 40,86%, 581 voturi

Vâlcele
Alexandru Taifas (PSD) – 59,57%, 887 voturi
Cornel Gherghe (PNL) – 39,15%,583 voturi

Verguleasa
Valentin Piciu (PSD) – 78,98%, 1.037 voturi
Marcel Safta (ALDE) – 7,02%, 92 voturi

Vişina
Marian Mihail Stănescu (PSD) – 65,92%, 969 voturi
Bogdan Cruşoveanu (PNL) – 19,73%, 290 voturi

Vişina Nouă
Florin Ţol (PSD) -50,60%, 593 voturi
Ionel Savu (PNL) – 49,40%, 579 voturi

Vitomireşti
Robert Rotea (PSD) – 71,83%, 747 voturi
Gheorghe Ene (PNL) – 19,62%, 204 voturi

Vlădila
Marian Tocea (PSD) – 73,45%, 653 voturi
Victor Răducanu (ALDE) – 18,34%, 163 voturi

Voineasa
Liviu Anuţa (PSD) – 80,10%, 1.002 voturi
Paul Barbu (PNL) – 19,90%, 249 voturi

Vulpeni
Paul Mandea (PSD) – 63,77% voturi, 757 voturi
Ştefan Tănăsescu (PMP) – 19,97%,  237 voturi

Vultureşti
Gheorghe Treanţă (PSD) – 48,07%, 560 voturi
Dumitru Rădulescu (Pro România) – 30,73%, 358 voturi