Ambasadorul Marii Britanii a venit să vadă minunile de la Caracal

178

După ce a vizitat la Craiova Adăpostul canin Breasta, Paul Brummell, ambasadorul Regatului Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord în România a poposit la Caracal, interesat de atracțiile turistice ale fostei capitale romanațene.

Cel de-al doilea municipiu al Oltului a primit astăzi un oaspete de seamă: ambasadorul Regatului Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord în România, Excelența Sa Paul Brummell. Acesta a fost întâmpinat de către viceprimarul Octavian Stănescu.

Ambasadorul și-a manifestat interesul pentru legendarele “7 Minuni ale Caracalului”.

“A fost o onoare și o bucurie acesta primă întâlnire în orașul nostru cu Excelența Sa, domnul ambasador Paul Brummell. Am avut plăcerea de a-i prezenta în cateva cuvinte orașul nostru și privilegiul de care ne bucurăm că găzduim la doar 4 km distanță de oraș, Baza Militara N.A.T.O. – Scutul Antirachetă de la Deveselu”, a declarat viceprimarul.

Recomandarea Excelenței Sale a fost aceea de a exploata cât mai mult aceste legende locale în atragerea vizitatorilor, dar și a promovării zonei Romanați.