Halep, în optimi la Wimbledon

60
Tennis - French Open - Roland Garros, Paris, France - June 7, 2017 Romania's Simona Halep celebrates during her quarter final match against Ukraine's Elina Svitolina Reuters / Pascal Rossignol

Simona Halep a dispus de chinezoaica Shuai Peng, în două seturi și s-a calificat în optimile turneului de Mare Șlem de la Wimbledon.

Jucătoarea din România a învins-o pe chinezoaica Shuai Peng (nr. 37 WTA), scor 6-4, 7-6(7), după o oră și 41 de minute de joc. Meciul a fost extrem de disputat, mai ales în al doilea set, pe care Halep și l-a adjudecat în tiebreak cu 9-7.

În optimi, Simona Halep va juca împotriva Victoriei Azarenka. Jucătoarea din Belarus s-a impus în fața britanicei Heather Watson în 3 seturi: 3-6, 6-1, 6-4.