Zeci de copii s-au bătut la Slatina. Vezi de ce și cum au fost recompensați!

248

Copii din toată țara, de la diferite categorii de vârstă, au intrat în luptă la Slatina, la cea de-a doua ediție a Cupei Oltenia, competiție realizată de Clubul Sportiv Oltenia Taekwondo, cu sprijinul Primăriei Slatina.

“O echipă frumoasă, cu rezultate frumoase! Felicitări, ,,oltenii” noștri, ați câștigat CUPA OLTENIA ediția a II-a! Pentru a doua oară, acest trofeu rămâne acasă datorită vouă și dăruirii voastre față de acest sport minunat!”, și-au postat cei de la clubul gazdă al evenimentului bucuria, pe o rețea de socializare.
Cupa Oltenia Taekwondo WTF a fost organizată la Slatina sâmbătă, la sala de sport a Colegiului Agricol Carol I. În competiția la care au participat sportivi din toată țara, au intrat și 17 olteni îndrumați de antrenorul Relu Costea. Iar rezultatele lor au fost unele de excepție: trei sportivi de la CS Oltenia Taekwondo fiind recompensați cu distincția de Cel mai bun sportiv, 11 urcări pe podium la proba luptă și alte 6 la viteza de lovire. Cupa ediției a fost câștigată pentru a doua oară tot de sportivii noștri.
Competiția a fost una de verificare, în vederea abordării competițiilor naționale sau internaționale viitoare și este inclusă în calendarul competițiilor naționale 2016 al federației Române de Taekwondo WTF.

Rezultate proba kyourgi(lupta):
1.Enache Alexandra ~locul1, copii2, +25kg
2.Minca Vlad~locul1, copii1, _30 kg

2.Costea Sophie~locul 1, anii 2005_2006
3.Minca Vlad~ locul 1, anii 2007_2008
4.Maxim David~locul 1, anii 2009_2010
5.Enache Valentin~locul 2, anii 2009_2010
6.Trifan David~locul 3, anii 2007_2008

Distincția de cel mai bun sportiv:
1. Minca Vlad, copii, clasa B