10.800 de lei premiu pentru un elev oltean. Alți 111 elevi, premiați de CJ Olt VEZI LISTA!

925

Consiliul Județean Olt premiază performanța elevilor, sportivilor, precum și pe cei care i-au pregătit în anul școlar trecut pentru a se număra printre elitele naționale. 112 elevi și 48 de profesori vor fi recompensați cu 114.000 de lei.

Consilierii județeni au aprobat ieri premierea elevilor și profesorilor care au obținut performanțe notabile anul școlar trecut. 160 de nume se regăsesc pe lista celor premiați, banii urmând a fi înmânați în cadru festiv, gala fiind organizată pe 5 octombrie. Premiile, a căror valoare toatlă se ridică la 114.000 lei, sunt acordate în funcție de performanță, între 400 și 5000 de lei.

Cel mai premiat elev, dator 40 de cenți statului

Cel mai premiat elev din județ este Vlad Coneschi- clasa a VI-a la Școala Eugen Ionescu Slatina, căruia îi revine un premiu cumulat de 5800 de lei, la care se adaugă cei 5000 de lei acordați echipei de robotică ROBCON 77, din care face parte alături de colegii Robert Vădăstreanu și Gabriel Constantinescu, în vederea achiziţionării unui laptop INTEL CORE 17, necesar pentru a participa la Olimpiada Internaţională de Robotică, care se va desfăşura la New Delhi-India, în perioada 25-27 noiembrie 2016.
Recompensa financiară primită din partea județului nu se poate compara cu cele pe care le-a primit de la statul român, căruia elevul i se simte dator cu… 40 de cenți, în urma unei premieri la care a primit chiar și monede de 50 de bani, situație jignitoare pentru oricine, mai ales pentru un copil care a muncit să fie cel mai bun. Astfel, la una dintre olimpiadele de informatică, premiul pentru medialia de aur a fost de 51,60 lei. „Sunht dator statului român cu 40 de bani. Cred că o să-i trimit într-un plic într-o zi. Premiul pentru o medalie de aur, din partea ministerului, a constat într-o bancnotă de 50 de lei și patru monede de 50 de bani“, a declarat Vlad.
Vlad Coneschi este secondat de colegul Vădăstreanu, premiat cu 5400 de lei, la care se adaugă premiul pentru ROBCON 77, de menționat că performanța obținută în cadrul Olimpiadei Balcanică de Matematică pentru Juniori desfășurată la Slatina, în perioada 24-29 iunie – medalie de bronz, nu se află pe lista de premiere.

Iată lista celor ce vor fi premiați la Gala Educației:

Câte 1.000 lei elevilor care au obţinut locul I în cadrul Olimpiadele naţionale de specialitate:
1. CONSTANTIN Alina Nicoleta Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina a XI-a Olimpiada Animatorilor/Dezvoltare Personală Premiul I
2. NEACŞA Laura Georgiana Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina a XI-a Olimpiada Animatorilor/Dezvoltare Personală Premiul I
3. AVRAM Roxana Valentina Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina a XI-a Olimpiada Animatorilor/Dezvoltare Personală Premiul I
4. CONSTANDA Rodica Nicoleta Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Caracal a XII -a Logica Premiul I
5. IVAN Ioana Miruna Colegiul Naţional „Radu Greceanu” Slatina a XI-a Limba germană modernă I/ Proiect, Nivel C1
6. PREDA Ana Maria Lorena Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina a IX-a Limba germană modernă I / Proiect, Nivel B1

800 lei elevilor care au obţinut locul al II –lea, în cadrul Olimpiadelor naţionale de specialitate:
1. PĂTRAŞCU Cristina Gabriela Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina a IX-a Limba germană modernă II/ Individual, nivel A2
2. BABII Alexandru-Elvis Liceul cu Program Sportiv Slatina Şcolar Lupte greco-romane II
Premii individuale, în sumă de 600 lei, se acordă elevilor care au obţinut locul al III– lea, în cadrul Olimpiadelor naţionale de specialitate
1. MILITARU George Adrian Liceul cu Program Sportiv Slatina Şcolar Lupte greco-romane III
2. ŞTEFĂNESCU Ionuţ Liceul cu Program Sportiv Slatina Şcolar Lupte greco-romane III
3. MIRICĂ Alexandru Liceul cu Program Sportiv Slatina Şcolar Lupte greco-romane III
4. ENE Ştefan Liceul cu Program Sportiv Slatina Şcolar Lupte greco-romane III
5. DIACONU Andreea Elena Colegiul Naţional „Radu Greceanu” Slatina a XI-a Limba germană modernă III/ ProiectNivel C1

400 lei elevilor care au obţinut menţiune sau premiul special şi s-au clasat până la poziţia a 10 -a în ierarhia naţională, în cadrul Olimpiadelor naţionale de specialitate:
1. CONESCHI Vlad Silviu- Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina a VI-a Matematică Menţiune
2 DUGĂEŞESCU Filip -Şcoala Gimnazială „Mihail Drumeş” Balş a VIII- a Fizică Menţiune
3 ŢACU Iulia Petruţa -Liceul Teoretic „Tudor Vladimirescu” Drăgăneşti-Olt a VIII-a Educaţie tehnologică Menţiune
4 PETRE Laurenţiu Nicuşor -Colegiul Naţional Agricol „Carol I” Slatina a XII-a Agricultură – Creşterea animalelor Menţiune
5 CRAU Maria Alexandra -Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina a XI-a Limba latina Menţiune
6 PARPALĂ N.S. Alexandra -Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina a XI-a Psihologia vârstelor Menţiune
7 ENACHE Florin- Colegiul Agricol „Dimitrie Petrescu” Caracal a XI-a Agricultură – Cultura plantelor Menţiune
8 BIBIRICĂ Simina -Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina a XI-a Tenis de masă Menţiune
9 CONESCHI Vlad -Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina a VI-a Informatică Mentiune
10 POPA Filip Andrei -Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina /C.J.E. Olt a V-a Matematică Menţiune
11 DUMITRESCU Andreea -Şcoala Gimnazială nr. 2 Caracal a V-a Educaţie tehnologică Premiul special
12 ISTRATE Teodora Georgiana -Şcoala Gimnazială ,,Gheorghe Magheru” Caracal a V-a Limba română- OLLR Menţiune
13 GHERGHINA P. Rares- Liceul Teoretic „Petre Pandrea” Balş a X-a Biologie Poziţia a 10 a în ierarhia naţională
14 POPESCU Sorin-Stefan -Colegiul Naţional „Radu Greceanu” Slatina a XII-a Biologie Poziţia a 9 a în ierarhia naţională
15 SAIOC Elena- Liceul Tehnologic „Constantin Brâncoveanu” Scorniceşti a XII-a Economic, administrativ, comerţ Poziţia a 10 a în ierarhia naţională
16 MILITARU Bianca- Liceul Tehnologic Crîmpoia a XII-a Industrie textilă şi pielărie Poziţia a 8 a în ierarhia naţională
17 MARCU Cristina- Liceul Tehnologic Văleni a XII-a Industrie alimentară Poziţia a 7 a în ierarhia naţională
18 CARAULEANU Cristina Ana Maria- Colegiul Tehnic Balş a IX-a Limba franceză Menţiune specială
19 GEARĂ Diana Maria -Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza” Corabia a XII-a Limba franceză Menţiune specială
20 NEACŞU Elena Cosmina -Colegiul Naţional „Ioniţă Asan” Caracal a X-a Limba spaniolă Menţiune specială
21 COCOLOŞ Flori Mădălina -Colegiul Naţional „Ioniţă Asan” Caracal a XI-a Limba spaniolă Menţiune specială
22 SANDU Anastasia -Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina a VII-a Religie Premiu Special
23 GHIŢĂ Beniamin -Colegiul Naţional „Ioniţă Asan” Caracal a XI-a Limba italiană Menţiune specială/
24 VĂDĂSTREANU Robert -Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina a VIII-a Informatică Menţiune
25 RĂDULESCU Ema Teodora-Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina a XI-a Sociologie Poziţia a 8 a în ierarhia naţională
26 BĂEŢICĂ Janina Alina -Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina a IX-a Introducere în pedagogie şi teoria şi metodologia curriculumului Premiul special
27 GĂMAN Ariana -Colegiul Naţional „Ioniţă Asan” Caracal a-VII-a Chimie Mentiune specială
28 ŢOLU Diana -Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina a VI-a Limba română- Lingvistică Premiul Special 29 OPREA Marina Colegiul Naţional „Radu Greceanu” Slatina a VI-a Limba română- Lingvistică

5.000 lei elevilor care s-au calificat la faza internaţională a olimpiadelor şcolare sau care au obţinut rezultate deosebite la nivel internaţional:
1. MATEI Alexandra Gabriela Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina a VIII-a Olimpiada Internaţională de lectură, nivel II 1
2. CONESCHI Vlad Silviu Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina a VI-a Old Robot Olympiad (Olimpiada Naţională de Robotică), calificat pentru Olimpiada Internaţională 1
3. VĂDĂSTREANU Robert Şcoala Gimanzială „Eugen Ionescu” Slatina a VIII-a Old Robot Olympiad (Olimpiada Naţională de Robotică), calificat pentru Olimpiada Internaţională 1
4. CONSTANTINESCU Gabriel Şcoala Gimanzială „Eugen Ionescu” Slatina a VIII-a Old Robot Olympiad (Olimpiada Naţională de Robotică), calificat pentru Olimpiada Internaţională 1
5. DIACONU Adina -Liceul cu Program Sportiv Slatina – Component lot naţional tenis de masă 4 titluri naţionale 4 titluri europene Bronz la mondiale juniori
6. DEACONU Ramona -Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina a XI-a Matematică European Girls Mathematic Olympiad Bronz

Premiul total, în valoare de 2400 lei, se acordă elevilor care alcătuiesc echipa de Rugby TAG, a Şcolii Gimnaziale Nr.1 Caracal, pentru obţinerea locului 7 (Menţiune) la Concursul Şcolar de Rugby. Responsabilitatea împărţirii sumelor către elevi revine profesorului îndrumător.
Premiul total, în valoare de 2400 lei, se acordă, prin profesorul îndrumător, elevilor care alcătuiesc echipa de Handbal, a Liceului Teoretic ,,Mihai Viteazul” Caracal, pentru obţinerea locului 4 (Menţiune) la Concursul Şcolar de Handbal. Responsabilitatea împărţirii sumelor către elevi revine profesorului îndrumător.

500 lei profesorilor îndrumători:
1 Năsui Mariana -Colegiul Naţional “Ion Minulescu” Slatina Matematică şi Limba română- Lingvistică
2 Popa Graţiela Ludmila -Şcoala Gimnazială ”Eugen Ionescu”, Slatina Matematică
3 Geamănu Ştefania -Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina Religie
4 Anghel Marian -Şcoala Gimnazială „Mihail Drumeş” Balş Fizică
5 Tănăsie Marcel- Şcoala Gimnazială „Mihail Drumeş” Balş Fizică
6 Moraru Victoriţa -Şcoala Gimnazială nr. 2 Caracal Educaţie tehnologică
7 Ioniţă Mărioara -Liceul Teoretic „Tudor Vladimirescu” Drăgăneşti-Olt Educaţie tehnologică
8 Viişoreanu Codruţa -Şcoala Gimnazială ,,Gheorghe Magheru” Caracal Limba română- OLLR
9 Tănăsie Mariana -Liceul Teoretic „Petre Pandrea” Balş Biologie
10 Mihai Mariana -Colegiul Naţional „Radu Greceanu” Slatina Biologie
11 Florea Mirela -Liceul Tehnologic „Constantin Brâncoveanu” Scorniceşti Economic, administrativ, comerţ
12 Berindeanu Elena- Liceul Tehnologic Crîmpoia Industrie textilă şi pielărie
13 Piţur Elena Ofelia- Liceul Tehnologic Crîmpoia Industrie textilă şi pielărie
14 Brad-Bulucea Florentina Olimpia -Colegiul Agricol „Dimitrie Petrescu” Caracal Agricultură – Cultura plantelor
15 Ciobanu Tinel -Colegiul Agricol „Dimitrie Petrescu” Caracal Agricultură – Cultura plantelor
16 Moise Gheorghe -Colegiul Agricol „Dimitrie Petrescu” Caracal Agricultură – Cultura plantelor
17 Dincă Maria -Colegiul Agricol „Dimitrie Petrescu” Caracal Agricultură – Cultura plantelor
18 Micli Aglaia -Colegiul Naţional Agricol „Carol I” Slatina Agricultură – Creşterea animalelor
19 Tudor Daniela- Liceul Tehnologic Văleni Industrie alimentară
20 Matei Augustina -Colegiul Tehnic Balş Limba franceză
21 Niculae Aurelia -Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina Limba latina
22 Ionescu Ioana- Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza” Corabia Limba franceză
23 Ceauş Mariana- Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina Limba germană modernă
24 Corcău Nicoleta -Colegiul Naţional „Radu Greceanu” Slatina Limba germană modernă
25 Petre Claudia -Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina Informatică
26 Baciu Veronica -Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Caracal Logica
27 Cocoşatu Sorin -Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina Sociologie
28 Boiangiu Carmen Claudia -Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina Introducere în pedagogie şi teoria şi metodologia curriculumului şi Psihologia vârstelor
29 Cristea Ines -Colegiul Naţional „Ioniţă Asan” Caracal Chimie
30 Florică Ion -Colegiul Naţional „Ioniţă Asan” Caracal Chimie
31 Guraliuc Carolina Maria -Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina Olimpiada Animatorilor/Dezvoltare Personală
32 Ciobanu Ionela Aurora -Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina Limba română- Lingvistică
33 Alexandru Felicia -Colegiul Naţional „Radu Greceanu” Slatina Limba română- Lingvistică
34 Ioniţă Adriana- Colegiul Naţional „Radu Greceanu” Slatina Limba română- Lingvistică
35 Barbu Dumitru -Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina Tenis de masă
36 Grigore Eugen -Şcoala Gimnazială Nr. 1 Caracal Rugby
37 Apipie Mariana -Şcoala Gimnazială Nr. 1 Caracal Rugby
38 Butoi Cătălin -Şcoala Gimnazială Nr. 1 Caracal Rugby
39 Mitroi Liviu -Liceul Teoretic ,,Mihai Viteazul” Caracal Handbal
40 Vulpe Felicia- Liceul Teoretic ,,Mihai Viteazul” Caracal Handbal
41 Scuturiciu Constantin -Liceul cu Program Sportiv Slatina Lupte greco-romane
42 Răduţescu Ion -Liceul cu Program Sportiv Slatina Lupte greco-romane
43 Geantă Alexandra -Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina Olimpiada Naţională Corală/ Şcoli de Masă
44 Balint Gheorghe -Colegiul Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina Olimpiada Naţională Corală/ Şcoli de Masă

5.000 lei profesorilor îndrumători ai elevilor care s-au calificat la faza internaţională a olimpiadelor şcolare sau care au obţinut rezultate deosebite la nivel internaţional:
1. Popescu Doru Atanasiu -Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina Old Robot Olympiad (Olimpiada Naţională de Robotică) şi Informatică
2. Constantinescu Gabriela Laura -Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina Olimpiada Internaţională de lectură, nivel II şi Limba Română
3. Petre Arnăutu -Liceul cu Program Sportiv Tenis
4. Perianu Marius -Colegiul Naţional “Ion Minulescu” Slatina Matematică

Premiul Special Premiul total, în valoare de 10.000 lei, se acordă, prin profesorul îndrumător, elevilor care alcătuiesc Corul „Dolce“ , al Colegiului Naţional Vocaţional „Nicolae Titulescu” Slatina, pentru obţinerea premiului I la Olimpiada Naţională Corală/ Şcoli de Masă.

5000 de lei acordați echipei de robotică ROBCON 77.