REZULTATE parțiale alegeri PRIMARI Olt

3209

214.642 cetățeni au votat ieri în județul Olt la alegerile locale, reprezentând 61,74% din cei cu drept de vot. Rezultatele parțiale ale numărătorii voturilor pentru funcțiile de primari indică o majoritate social-democrată.

PSD a câştigat alegerile în 95 din cele 112 localităţi din judeţul Olt, dintre care 89 comunale. PNL a câştigat alegerile în 14 localităţi, AUR în două localităţi și USR la Izbiceni.

Numărătoarea parţială a voturilor indică următoarele rezultate:

Municipiul Slatina 

  • Mario de Mezzo (PNL) – 13.712 voturi, 48,97%
  • Emil Moţ (PSD)- 10.798 voturi, 38,57%
  • Elena Iotu (ADU) – 1.428 voturi, 5,1%
  • Gabriel Buliteanu (AUR) – 966 voturi, 3,45%
  • Cristian Văduva – 573 voturi, 2,05%
  • Cătălin Davidescu – 522 voturi, 1,86%

Municipiul Caracal

  • Ion Doldurea (PSD) – 8.530 voturi, 70,97%
  • Luminiţa Popescu (PNL) – 2.153 voturi, 17,91%
  • Ovidiu Pătru (AUR) – 710 voturi, 5,91%
  • Emil Rece (USR) – 354 voturi, 2,95%
  • Jana Mirela Jianu (SOS) – 272 voturi, 2,26%

Balş

  • Cătălin Rotea (PSD) – 4.783 voturi, 64,94%
  • Ady-Mădălin Teodosescu (PNL) – 2.088 voturi, 28,35%
  • Valentin Popa (AUR) – 335 voturi, 4,55%
  • Cornel Nedelcu (Partidul Patrioţilor) – 159 voturi, 2,16%

Corabia

  • Iulică Oane (PSD) – 3.393 voturi, 55,03%
  • Cătălin Neacşu (PNL) – 1.865 voturi, 30, 25%
  • Cateluţa Cucu (Pro România) – 333 voturi, 5,4%
  • Sofi Dădulescu (AUR) – 296 voturi, 4,8%
  • Gigi Gălan (USR) – 279 voturi, 4,52%

Drăgăneşti-Olt

  • Marian Tudorică (PNL) – 2.118 voturi, 52,63%
  • Viorel Nădescu (PSD) – 1.736 voturi, 43,14%
  • Leon Vlădescu (PUSL) – 80 voturi, 1,99%
  • Mugurel Tiutiu (AUR) – 52 voturi, 1,29%
  • Mariana Petcu (USR) – 38 voturi, 0,94%

Piatra-Olt

  • Nicuşor Rada (PSD) – 2.970 voturi, 88,13%
  • Ilie Sterie (PNL) – 286 voturi, 8,49%
  • Ionuţ Daniel (SOS) – 114 voturi, 3,38%

Potcoava

  • Nicuşor Manuel Enăchioaia (PSD) – 2.008 voturi, 61,96%
  • Nicuşor Milea (AUR) – 963 voturi, 29,71%
  • Nicolae Ţundrea (PNL) – 197 voturi, 6,08%
  • Adrian Cincă (SOS) – 73 voturi, 2,25%

Scorniceşti

  • Daniel Tudor (PSD) – 6.173 voturi, 93,04%
  • Florea Tudor (PNL) – 251 voturi, 3,78%
  • Constantin Ilie (SOS) – 211 voturi, 3,18%

Baldovineşti

Ion Enescu – 100%

Băbiciu

Florea Negrilă (PSD) – 62,21%

Elena Dindiri (PNL) – 36,82%

Bălteni:

Tudor Marineaţă (PSD) – 79,38%

Ilie Măgureanu (PNL) – 20,61%

Bărăşti: 

Ionuţ Roşianu (PSD) – 60,97%

Marius Boeru (PNL) – 34,38%

Bârza: 

Ion Anuţa (PSD) – 68,72%

Adrian Rotaru (PNL) – 31,28%

Bobiceşti:

Ilie Chitez (PSD) – 81,18%

Giorgică Barbu (AUR) – 12,59%

Brastavăţu:

Cici Oprea (PSD) – 61,55%

Cristian Dobre (PNL) – 35,5%

Brebeni: 

Florea Cîrstea (PSD) – 39,47%

Marian Ivan (AUR) – 33,73%

Daniel Roşianu (PNL) – 20,92%

Sorinel Bărbuică (SOS) – 3,37%

Constantin Neciu (PUSL) – 2,51%

Brâncoveni: 

Ion Cheroiu (PSD) – 67,74%

Florin Vînătoru (PNL) – 28,47%

Bucinișu: 

Florin Eliodor (PSD) – 50,56%

Ionel Obretin (PNL) – 49,44%

Călui:  

Sorin Rotaru (PSD) – 72,88%

Marian Beşteleu (PNL) – 27,12%

Cârlogani: 

Ionel Văduva (PSD) – 92,92%

Silviu Alexandru (AUR) – 5,21%

Cezieni: 

Dănuţ Guşatu (PSD) – 53,1%

Ionuţ Stănescu (PNL)  – 46,9%

Cilieni: 

Ionel Marancea (PSD) – 68,27%

Iulian Dumitrescu (AUR) – 17,48%

Coloneşti: 

Nicolae Stan (PSD) – 100%

Corbu: 

Gabriel Ilinca (PNL) – 51,21%

Ion Daniel Bălănescu (PSD) – 46,83%

Coteana:

Ionuţ Dima (PSD) – 80,97%

Florin Sfetcu (PNL) – 16,82%

Crâmpoia:

Ionel Mirea (PSD) – 74,31%

Florea Croitoru (PNL) – 16,02%

Cungrea: 

Cosmin Vlad (PSD) – 71,14%

Florian Ioniţă (PNL) – 17,05%

Curtișoara:

Gheorghe Gănescu (PSD) – 95,11%

Adrian Ciobanu (PNL) – 4,89%

Dăneasa: 

Nicolae Soare (PSD) – 74,91%

Ion Bobea (USR) – 18,37%

 Deveselu:

Marius Aliman (PSD) – 55,92%

Nicolae Dobre (PNL) – 37,97%

Dobreţu: 

Marinel Traşcă (PSD) – 64,86%

Adrian Predoană (PNL) – 35,14%

Dobrosloveni: 

Gheorghe Tudoraşcu (PSD) – 51,46%

Ionuţ Oncică (AUR) – 31,6%

Dobroteasa:

Iulian Crăciunescu (PSD) – 79,38%

Valentin Vlădescu (AUR) – 14,66%

Dobrun: 

Cristian Bondrescu (PSD) – 87,78%

Ilie Ivan (PNL) – 6,31%

Drăghiceni: 

Ovidiu Filip (PSD) – 53,47%

Florin Niculescu (PNL) – 37,12%

Făgeţelu: 

Stelian Stoicescu (PSD) – 71,01%

Lucia Dumitru -14,73%

Fălcoiu: 

Alexandru Petrişor (PSD) – 79,64%

Gheorghe Radu (PNL) – 20,36%

Fărcaşele: 

Viorel Vladu (PSD) – 53,27%

Dorel Tudor (PNL) – 28,96%

Găneasa: 

Dumitru Costea (PSD) – 80,91%

Silviu Anton (PNL) – 15,18%

Găvăneşti: 

Iulian Antonie (PSD) – 93,64%

Marius Dobriţa (AU) – 4,64%

Gârcov: 

Niculiţă Bobonete (PSD) – 48,24%

Mihaela Nicolaescu (USR) – 22,07%

Ghimpeţeni: 

Dan Dobre (PSD) – 75,36%

Marian Anghel (AUR) – 22,84%

Giuvărăşti: 

Daniel Pană (PSD) – 93,18%

Gheorghiţă Andrei (PNL) – 6,82%

Gostavăţu: 

Marius Bucă (PSD) – 51,79%

Costinel Ene (PNL) – 43,24%

Grădinari: 

Bogdan Ioana (AUR) – 40,18%

Simion Popescu (PNL) -34,85%

Grădinile: 

Ion Dincă (PSD) – 94,58%

Tudor Marin (PNL) – 5,42%

Grojdibodu: 

Viorel Căpriţă (PSD) – 88%

Ion Ivan (PNL) – 12%

Gura Padinii:

Gicu Cranta (PSD) – 83,44%

Florinel Firoiu (PNL) – 15,58%

Ianca: 

Mirel Pascu (PSD) – 53,16%

Irinel Jianu (PNL) – 45,56%

Iancu Jianu: 

Paulică Munteanu (PSD) – 78,39%

Emanuel Dogaru (PNL) – 14,05%

Icoana:

Valentin Miu (PNL) – 63,81%

Gabriela Ancuţa (PSD) – 36,19%

Ipoteşti:

Constantin Necşuţ (PSD) – 85,17%

Daniel Lungu (PNL) – 11%

Izbiceni: 

Fănel Bădici (USR) – 44,83%

Marian Gulie (PSD) – 37,82%

Izvoarele: 

Florian Constantin (PSD) – 45,48%

Eugen Şocherel (PNL) – 31,85%

Leleasca: 

Constantin Enache (PSD) – 57,07%

Dumitru Poponete (PNL) – 37,92%

Mărunţei:

Emil Popescu (PSD) – 69,66%

Leontin Constantinescu (PNL) – 30,34%

Mihăeşti: 

Dincă Tomescu (PNL) – 63,13%

Petru Cora (PSD) – 36,87%

Milcov:

Marin Dorobanţu (PSD) – 55,77%

Silviu Mehedinţu (PNL) – 42,65%

Morunglav: 

Nicolae Cărămizaru (PNL) – 55,79%

Cristian Niţă (PSD) – 44,21%

Movileni: 

Ion Sorin Toma (PSD) – 80,88%

Mariana Dumitru (AUR) – 15,43%

Nicolae Titulescu: 

Florin Tiutiu (PSD) – 83,84%

Florea Iordache (AUR) – 9,45%

Obârșia: 

Tiberiu Roman (PSD) – 56,19%

Marin Caplea (PNL) – 36,23%

Oboga: 

Tudor Matei (PSD) – 94,68%

Ştefan Munteanu (PNL) – 3,44%

Oporelu: 

Valentin Burciu (PSD) – 53,89%

Ion Predescu (PNL) – 46,11%

Optaşi-Măgura: 

Marin Scurtu (PSD) – 96,72%

Păun Mihai (PNŞ) – 2,38%

Orlea: 

Viorel Oiţă (PSD) – 71,83%

Mădălin Bucaleţ (PNL) – 24,28%

Osica de Jos:

Marian Pistol (PSD) – 88,39%

Nicolae Amzu (PNL) – 9,24%

Osica de Sus: 

Cezar Filip (PSD) – 49,83%

Răducu Şurlan (PNL) – 45,49%

Pârşcoveni: 

Dănuţ Matei (PSD) – 56,52%

Valentin Anuţa (PNL) – 41,2%

Perieţi: 

Răzvan Rada (PSD) – 62,34%

Alexandru Costea (PNL) – 25,17%

Pleşoiu:

Valeriu Măndescu (PSD) – 64,75%

Iulian Preda (PNL) – 35,25%

Poboru:

Iulian Bărăscu (PSD) – 89,39%

Iulică Deaconescu (PNL) – 10,61%

Priseaca: 

Cătălin Drugă (PSD)

Radomireşti:

Nicuşor Sîia (PSD) – 75,97%

Carmen Răduca (PNL) – 24,03%

Redea: 

Dan Bălă (PSD) – 62,11%

Sorin Ciocîrlie (PNL) – 35,46%

Rotunda: 

Laurenţiu Tufiş (AUR) – 59,65%

Dumitru Gavrilă (PSD) – 36.12%

Rusăneşti: 

Alexandru Chirea (PSD) – 63,16%

Adrian Mulţescu (PNL) – 36,84%

Sâmbureşti: 

Iulian Preda (PSD) – 93,48%

Gheorghe Ciucă (PNL) – 6,52%

Sârbii-Măgura:

Lucian Tănase (PSD) – 75,08%

Vasile Teodorescu (PNL) – 24,92%

Scărişoara: 

Dan Iacob (PNL) – 91,5%

Constrantin Dădulescu (PSD) – 5,95%

Schitu: 

Marian Lunganu (PSD) – 74,13%

Ion Constantin (PUSL) – 13,6%

Seaca:

Ionuţ Babadac (PNL) – 51,41%

Marian Băluţă (PSD) – 45,77%

Slătioara: 

Savu Ungureanu (PSD) – 66,65%

Mihai Corcău (PNL) – 33,35%

Spineni: 

Dănuţ Şărpău (PSD) – 100%

Sprâncenata:

Marin Mihăeşteanu (PSD) – 64,83%

Stan Danciu (PNL) – 34,16%

Stoeneşti: 

Alexandru Damian (PSD) – 77,22%

Marian Udrea (AUR) – 14,07%

Stoicăneşti: 

Marius Preoteasa (PSD) – 61,39%

Livius Vieru (PNL) – 38,61%

Strejeşti: 

Marian Speriatu (PNL) – 57,52%

Constantin Vizantie (PSD) – 40,95%

Studina: 

Marian Vasile (PNL) – 85,46%

Gabriel Burda (PSD) – 8,69

Şerbăneşti: 

Mugurel Breoi (PSD) – 58,71%

Marian Neaga (PNL) – 28,96%

Şopârliţa: 

Marijana Trepăduş (PSD) – 86,86%

Elena Ion (PNL) – 9,31%

Ștefan cel Mare: 

Viorel Măgureanu (PNL) – 61,53%

Rudi Bugă (PSD) – 37,15%

Tătuleşti: 

Dan Vasile (PSD) – 51,28%

Ştefan Rădulescu (PSD) – 47,72%

Teslui:  

Mihăiţă Lăzărescu (PSD) – 56,49%

Constantin Bădescu (PNL) – 35,82%

Tia Mare: 

Virgil Gulie (PSD) – 74,44%

Florentin Stoian (USR) – 22,64%

Topana: 

Gheorghe Barbu (PSD) – 80,41%

Nicolae Oprea (AUR) – 10,72%

Traian: 

Ilie Crîmu (PNL) – 51,59%

Marian Negrilă (PSD) – 19,51%

Tufeni: 

Eugen Şotae (PSD) -68,79%

Mihai Cacicu (AUR) – 21,76%

Urzica: 

Ion Spiridon (PSD) – 88,86%

Aurel Jianu (PSD) – 11,14%

Valea Mare: 

Gabriel Dragnea (PSD) – 52,72%

Gheorghe Dan(PNL) – 26,39%

Vădastra: 

Sorin Rădulescu (PSD) – 85,39%

Cristian Georgescu (PNL) – 14,61%

Vădăstriţa: 

Marin Ciupitu (PNL) – 39,89%

Iulian Stoenică (USR) – 23,85%

Văleni: 

Ion Belu (PSD) – 58,3%

Alin Bolboaşă (USR) – 23,58%

Vâlcele: 

Alexandru Taifas (PSD) – 58,75%

Mihai Enache (PNL) – 33,49%

Verguleasa: 

Valentin Piciu (PSD) – 79,68%

Marcel Safta (PNL) – 12,48%

Vişina: 

Marian Stănescu (PSD) – 81,86%

Cristian Bîrlădeanu (AUR) – 9,74%

Vişina Nouă: 

Florin Ţol (PSD) – 88,21%

Florian Florea (PNL) – 11,79%

Vitomireşti: 

Ion-Robert Rotea (PSD) – 59,5%

Constantin Ene (PNL) – 32,32%

Vlădila:  

Marian Tocea (PSD) – 70,5%

Viorica Niţu (PNL) – 29,5%

Voineasa: 

Liviu Anuţa (PSD) – 100%

Vulpeni: 

Paul Mandea (PSD) – 63,15%

Gabriel Geoancă (AUR) – 17,7%

Vultureşti: 

Marius Treanţă (PSD) – 74,57%

Dumitru Rădulescu (PNL) – 25,43%