Campionatul Mondial din China: Slătineanca Diaconu a câștigat partida, însă România a fost eliminată de numărul 3 mondial- Hong Kong

102
Championships Finals China, Chengdu. Adina Diaconu- foto: FB FRTM

Echipa națională feminină a pătruns pe tabloul principal, printre primele 16 echipe din lume, la Campionatul Mondial de seniori din Chengdu, China, 2022! Vicecampioane europene en titre, româncele au fost însă eliminate de Hong Kong, numărul 3 mondial. Slătineanca Adina Diaconu a adus victorie României în meciul disputat în optimile de finală, însă scorul echipei, de 2-3, nu a fost suficient pentru promovarea în sferturi.

Veste tristă de la Campionatul Mondial echipe seniori din Chengdu, China, desfășurat între 30 septembrie – 9 octombrie, unde sunt prezente cele mai puternice echipe naționale. Fetele se întorc acasă, deși sperau că vor ajunge în sferturi. Din lotul național fac parte și două slătinene: Adina Diaconu și Irina Ciobanu. Doar Adina Diaconu a jucat, câștigând în grupe în fața reprezentantelor Suediei și Portugaliei și fiind înfrântă de sportiva din Taipei, iar în optimi a adus primul punct României în urma victoriei împotriva reprezentantei din Hong Kong.

,,Echipa națională feminină a României a fost eliminată de o altă favorită a competiției, Hong Kong, numărul 3 mondial, scor 2-3, într-un spectacol sportiv care a durat trei ore și jumătate în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Chengdu!

Printr-o muncă în echipă remarcabilă, sportivele antrenate de Viorel Filimon și Mihaela Șteff au egalat situația de la 0-2 și cu toții am visat la sfertul de finală împotriva Germaniei, în China.

Semnalul revenirii a fost dat de Adina Diaconu, cea care a adus primul punct României, duel urmat de un al patrulea meci fulgerător. Învinsă inițial, Bernadette Szocs s-a întors cu forțe proaspete, a fost de neoprit și a învins categoric o adversară din top, Hoi Kem Doo, numărul șapte mondial.

Cu o presiune enormă pe umeri, în meciul decisiv, Elizabeta Samara și Chengzhu Zhu au scris istoria confruntării dintre România și Hong Kong, cu momente de strălucire de ambele părți ale mesei, dar cu jucătoarea asiatică învingătoare în setul decisiv. ,, anunță Federația Română de tenis de Masă.

România -Hong Kong 2-3, după ce sportivele noastre au pătruns printre primele 16 echipe ale lumii.

⚬Bernadette Szocs – Chengzhu Zhu 2-3 (10-12, 11-5, 18-16, 3-11, 10-12)

⚬Elizabeta Samara – Hoi Kem Doo 1-3 (9-11, 7-11, 11-8, 6-11)

Adina Diaconu – Ho Ching Lee 3-1 (11-8, 12-14, 11-6, 15-13)

⚬Bernadette Szocs – Hoi Kem Doo 3-1 (11-5, 11-9, 5-11, 11-6)

⚬Elizabeta Samara – Chengzhu Zhu 2-3 (11-6, 11-13, 11-4, 7-11, 9-11)