Performanța sportivă, premiată de Primăria Slatina. Vezi cine sunt campionii și cu ce rezultate se mândresc

868
marius-constantin-este-campion-european-la-freestyle-skateboarding

Slatina își va premia sportivii cu rezultate deosebite înregistrate anul trecut. Acordarea distincțiilor și premiilor în bani va avea loc în cadrul manifestării Slatina, dragostea mea, organizată de către primărie cu ocazia împlinirii a 648 de ani de la prima atestare documentară a urbei.

Gala Campionilor se va desfășura vineri, la Centrul Cultural Eugen Ionescu, începând cu ora 10.00.

Vor primi Premiul de excelență, în valoare de 1.000 lei, elevii/sportivii care prin rezultatele de excepţie obţinute în anul 2015 contribuie la promovarea municipiului Slatina pe plan internaţional:
1. Constantin Marius Virgil – locul I la Campionatul European de Freestyle Skateboard desfășurat în Germania, la Paderborn;
2. Luciana Marin – componentă a echipei Naționale de handbal feminin, clasată pe locul III la Campionatul Mondial din Danemarca;
3. Aurelia Brădeanu – componentă a echipei Naționale de handbal feminin, clasată pe locul III la Campionatul Mondial din Danemarca;
4. Diana Petrescu – componentă a echipei Naționale de handbal feminin, clasată pe locul III la Campionatul Mondial din Danemarca;
5. Budin Daniel – component al echipei naționale a României de atletism, a realizat două recorduri naționale la Campionatul European de Tineret din Estonia, record național la seniori in Turcia, medaliat la Concursul Internațional Diamond League Stokholm, calificat la Campionatul European pe Echipe ce se va desfășura în Grecia;
6. Radu Florina – vicecampioană europeană la Box feminin;
7. Dobre Oliwer – campion european și mondial la karate Fudokan seniori;
8. Diaconu Adina – campioană europeană la tenis de masă, medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale pe echipe la tineret și juniori I;
9. Lupu Diana – campioană europeană la tenis de masă echipe, medaliată cu bronz la Campionatele Mondiale pe echipe la tineret și juniori I.

De asemenea, se vor acorda premii pentru sportivii de performanţă premiaţi la Competiţiile Naţionale sau Internaţionale şi care îşi desfăşoară activitatea în unităţi de învăţământ/cluburi afiliate la Federaţiile Române de specialitate, recunoscute de Statul Român, stabilite în funcţie de performanţele obţinute în anul competiţional 2015, poziţia ocupată în clasamentele oficiale si nivelul competiţiei:
– Premii la Campionate Naţionale – Premiul I, în valoare de 200 lei/sportiv pentru sportivii care au obţinut locul I la Campionatele Naţionale; Premiul II, în valoare de 160 Lei/sportiv pentru sportivii care au obţinut locul II la Campionatele Naţionale; Premiul III, în valoare de 130 Lei/sportiv pentru sportivi care au obţinut locul III la Campionatele Naţionale si locurile I, II si III la Cupa României;
– Marele premiu în valoare de 400 Lei/sportiv pentru performanţe la Campionatele Mondiale, Europene si Balcanice;

Iată lista sportivilor:
Premii la campionate naționale
Premiul I
I. Liceul cu Program Sportiv
1. Mirică Alexandru – medalie de aur la Campionatul Național de Lupte Greco-Romane;
2. Antonie Gabriel – medalie de aur la Campionatul Național de Lupte Greco-Romane;
3. Militaru Adrian – medalie de aur la Campionatul Național de Lupte Greco-Romane;
4. Negru Robert – medalie de aur la Campionatul Național de Lupte Greco-Romane;
5. Babii Alexandru – medalie de aur la Campionatul Național de Lupte Greco-Romane;
6. Babii Răzvan – medalie de aur la Campionatul Național de Lupte Greco-Romane;
7. Cîrstea Ionel – medalie de aur la Campionatul Național de Lupte Greco-Romane;
8. Bosneag Alexandru – medalie de aur la Campionatul Național de Lupte Greco-Romane;
9. Drosu Marian – medalie de aur la Campionatul Național de Lupte Greco-Romane;
10. Sbinca Marius – medalie de aur la Campionatul Național de Lupte Greco-Romane;
11. Tugmeanu Dănuț – medalie de aur la Campionatul Național de Lupte Greco-Romane;
12. Herțoiu Eugen – medalie de aur la Campionatul Național de Lupte Greco-Romane;
13. Nistor Cristian – locul I, Campionatul Național de Judo, kata seniori;
14. Dumitrescu Gabriel Ion – locul I, Campionatul Național de Judo, kata seniori;

II. Clubul Sportiv Municipal
1. Gheorghe Mihaela – medalie de aur, Campionat Național Box;
2. Fieraru Camelia – medalie de aur, Campionat Național Box;
3. Zorlescu Maria – medalie de aur, Campionat Național Box;
4. Bodescu Ionuț – locul I, Campionatul Național Lupte Greco-romane;
5. Ioșca Ovidiu – locul I, Campionatul Național Lupte Greco-romane;

III. Clubul Sportiv Şcolar
1. Stancu Cristina – locul I, Campionatul Național Școlar Judo;

IV. LPS – CSS
1. Trifu Bogdana – locul I, Campionatul Național Tineret tenis de masă;
2. Malache Raluca – locul I, campionat Național tenis de masă;
3. Apostol Cerasela – locul I, campionat Național tenis de masă;

Premiul II
I. Liceul cu Program Sportiv
1. Radu Diana – locul II, Campionatul Național de Tenis de masă;

II. Clubul Sportiv Municipal Slatina
1. Radu Gabriela – locul II, Campionatul Național de Box;
2. Ionică Ștefan – locul II, Campionatul Național Karate tradițional;
3. Dumitru Ciprian – locul II, Campionatul Național Lupte Greco-romane;
4. Cheroiu Adrian – locul II, Campionatul Național Lupte Greco-romane;
5. Șerban Marius – locul II, Campionatul Național de Atletism;
6. Stângă Iulian – locul II, Campionatul Național de box, cadeți;
7. Cristea Marian – locul II, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;
8. Teșoiu Nicolae – locul II, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;
9. Tiba Bogdan – locul II, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;

III. C.S Box Comtech
1. Lubert Tayson Augustin – locul II, Campionatul Național de Box;

IV. C.S. Marea Generație Viitoare
1. Oporanu Traian Marcel – locul II, Campionatul Național de Dans Sportiv;
2. Oporanu Florina Claudia – locul II, Campionatul Național de Dans Sportiv;

V. Clubul Sportiv Școlar
1. Dobre Cătălin – locul II, Campionatul Național Individual Juniori U23;

VI. ACS BU-DO Karate
1. Marcu Izabela – locul II, Campionatul Național de Karate;
2. Maxim Sorin – locul II, Campionatul Național de Karate;
3. Chițonu Adrian – locul II, Campionatul Național de Karate;
4. Ilie Denisa – locul II, Campionatul Național de Karate;
5. Filip Andreea – locul II, Campionatul Național de Karate;

VII. LPS – CSS

1. Radu Diana – locul II, Campionatul Național de Juniori Tenis de masă;

Premiul III
I. Liceul cu Program Sportiv
1. Mirică Nicolae – locul III, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;
2. Ghiță Dan – locul III, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;
3. Bănică David – locul III, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;
4. Cazacu Petruș – locul III, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;
5. Giura Ștefan – locul III, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;
6. Dobre Marius – locul III, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;
7. Matei Cătălin – locul III, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;
8. Păunescu Ileana – locul III, Campionatul Național de Judo;

II. Clubul Sportiv Municipal
1. Tatu Florina – locul I, Cupa României la Box;
2. Ciobanu Costel – locul III, Campionatul Național de Box;
3. Ciobanu Adrian – Campionatul Național de Box;
4. Mosor Mihai – Campionatul Național de Box;
5. Păun Bogdan – locul III, Campionatul Național de Karate;
6. Aspra Daniel – locul III, Campionatul Național de Karate;
7. Drăgoi Marius – locul III, Campionatul Național de Karate;
8. Mihai Miruna – locul III, Campionatul Național de Karate;
9. Călin Daniel – locul III, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;
10. Călin Cosmin – locul III, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;
11. Mirică Andrei – locul III, Campionatul Național de Lupte Greco-romane
; 12. Dumitru Robert – locul III, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;
13. Mîzgaciu Radu – locul III, Campionatul Național de Lupte Greco-romane;

III. C.S. Box Club Artrom
1. Ilie Alexandru Sorin – locul III, Cupa României la Box;
2. Ioniță RAluca Nicoleta – locul I, Cupa României la Box;
3. Botoșineanu Ana Maria – locul II, Cupa României la Box;
4. Bălan Alexandra Ana Maria – locul III, Cupa României la Box;
5. Tudor Ana Maria – locul III, Campionatul Național de Box;

IV. Clubul Sportiv Școlar
1. Pascu Maria – locul III, Campionatul Național Judo;
2. Budure Alexandru – locul III, Campionatul Național Judo;
3. Rădoi Marius – locul III, Campionatul Național de tenis de masa;
4. Bibirică Andra – locul III, Campionatul Național de tenis de masa;
5. Bibirică Simina – locul III, Campionatul Național de tenis de masa;

V. ACS BU-DO Karate
1. Vîrban Adrian – Locul III, Campionatul Național Karate;
2. Roșu Alin – Locul III, Campionatul Național Karate;

VI. C.S. Aluminiu Alro Slatina
1. Bălășoiu Luca George – locul III, Campionatul Național Karate;

VII. C.S. Scorpio Karate Do Slatina
1. Rezeanu Rebeca – locul III, Cupa României la Karate;
2. Murgea Bogdan – locul III, Cupa României la Karate;
3. Cîrstea Mihai – locul III, Cupa României la Karate;
4. Tufeanu Cristina – locul III, Cupa României la Karate;
5. Bocicor Bianca – locul III, Cupa României la Karate;

VIII. LPS – CSS
1. Hudușan Andreea – locul III, Campionatul Național Tenis de Masă;

Marele Premiu pentru performanţe la Campionatele Mondiale, Europene şi Balcanice
1. Nagy Elena – Liceul cu Program Sportiv, locul I, campionatul Balcanic Handbal;
2. Verde Narcisa – Liceul cu Program Sportiv, locul I, campionatul Balcanic Handbal;
3. Focaru Gabriela – Liceul cu Program Sportiv, locul I, campionatul Balcanic Handbal;
4. Tâlvan Ionela – Liceul cu Program Sportiv, locul I, campionatul Balcanic Handbal;
5. Ștefan Diana – Clubul Sportiv Municipal, medalie aur la Campionatul Mondial Karate;
6. Apetrei Elena – Clubul Sportiv Municipal, medalie aur la Campionatul Mondial Karate;
7. Apetrei Alexandra – Clubul Sportiv Municipal, medalie argint la Campionatul Mondial Karate;
8. Pîrvan Sorin – Clubul Sportiv Municipal, medalie bronz la Campionatul European Karate;
9. Savu George – Clubul Sportiv Municipal, loc IV la Campionatul European Karate;
10. Turcin Luminița – Clubul Sportiv Municipal, loc III la Campionatul European Box;
11. Fieraru Lenuța – Clubul Sportiv Municipal, loc V la Campionatul European Box;
12. Stan Lenuța – Clubul Sportiv Municipal, loc V la Campionatul European Box;
13. Dincă Dan Antonio – CS BOX COMTECH, loc V la Campionat European de box;
14. Păduroiu Mihai – ACS BU-DO KARATE, loc I, Campionat Mondial karate;
15. Păduroiu Maria – ACS BU-DO KARATE, loc I, Campionat Mondial karate;
16. Marincea Radu – ACS BU-DO KARATE, loc I, Campionat European karate;
17. Stroiuleasa Andrei – ACS BU-DO KARATE, loc II, Campionat European karate;
18. Stroiuleasa Mădălin – ACS BU-DO KARATE, loc I, Campionat Mondial karate;
19. Donciu Bogdan – ACS BU-DO KARATE, loc II, Campionat Mondial karate;
20. Gîrbaciu Mihai Ovidiu – CS ALUMINIU ALRO, loc II, Campionat Mondial karate;
21. Vintilescu Oana – CS ALUMINIU ALRO, loc II, Campionat Mondial karate;
22. Cilea Alexandru – CS OLTENIA TAEKWONDO, loc IV, Campionat Balcanic;
23. Ispas Loredana – CS OLTENIA TAEKWONDO, loc IV, Campionat Mondial Militar;
24. Costea Luca – CS OLTENIA TAEKWONDO, loc I, Campionat Balcanic;
25. Costea Sophie – CS OLTENIA TAEKWONDO, loc III, Campionat Balcanic;

Sute de elevi valoroşi, premiaţi de administraţia locală