Start înscrierilor la ,,Școala Geniilor”. Selecția celor mai buni elevi din Olt, pentru nouă discipline

729

Cei mai buni elevi ai județului care doresc să se pregătească suplimentar față de programa școlară pentru olimpiade și concursuri sunt așteptați să se înscrie pentru a fi selectați drept cursanți în noul an școlar ai Centrului Județean de Excelență Olt. Înscrierile au început astăzi, iar testările sunt programate pentru perioada 25-27 septembrie.

Centrul Județean de Excelență Olt se pregătește să-și deschidă porțile în luna octombrie, iar elevii capabili de înaltă performanță sunt așteptați să participe la selecția pentru anul școlar 2024-2025. Un cursant poate opta pentru maximum trei discipline din planul de școlarizare al ,,Școlii Geniilor”:
●Limba și literatura română – clasa a V-a – 15 locuri ; clasa a VI-a – 15 locuri; clasa
a VII-a – 15 locuri; clasa a VIII-a – 15 locuri; două grupe liceu (20 de locuri);
●Matematica – clasa a V-a – 15 locuri; clasa a VI-a – 15 locuri; clasa a VII-a – 15 locuri; clasa a VIII-a – 15 locuri; LICEU: M1 – profesor Marius Perianu, M2 – profesor Chiriță Aurel;
●Fizică -3 grupe (45 locuri);
●Chimie -o grupă de chimie organică, clasa a X-a și a XI, 15 locuri; o grupă de chimie anorganică, clasa a IX-a, 15 locuri;
●Informatică – o grupă liceu programare- 15 locuri; o grupă liceu informatică aplicată -15 locuri;
●Biologie – 3 grupe de liceu (35 de locuri);
●Limba engleză – două grupe elevi (IX, X, XI) -30 de locuri, o grupă gimnaziu -15 locuri
●Limba franceză – două grupe- 30 de locuri (liceu +gimnaziu);
●Geografie – o grupă- 15 locuri (liceu + gimnaziu).
Perioada de înscriere este 16 septembrie-23 septembrie, cea a selecției 25 -27 septembrie, rezultatele se vor afișa pe 28 septembrie, iar cursurile vor începe pe 1 octombrie.
,,Pentru înscriere, vă rugăm să accesați formularul online la adresa https://docs.google.com/…/1FAIpQLSecMBv…/viewform
Elevii care au frecventat cursurile CJEX OLT și au obținut rezultate la concursuri și olimpiade (la etapa națională) în anul școlar 2023-2024 vor completa doar cererea de reînscriere fără a susține proba de selecție, pe baza portofoliului personal. În cazul în care numărul de elevi înscriși este egal sau mai mic cu numărul de locuri, elevii vor fi admiși fără a trece prin procesul de selecție. Grupa este constituită din minimum 8 elevi. În cazul în care la o disciplină numărul elevilor înscriși este mai mare decât numărul de locuri, se va susține testare după următorul grafic:
25.09. 2024 – matematică, engleză, franceză
26.09. 2024 -informatică, fizică, chimie
27.09. 2024 – limba română, geografie, biologie
Elevii calificați la faza națională a olimpiadelor sunt selectați în grupele de excelență la disciplina la care au fost calificați, fără a mai susține testarea,, transmite CJEx.