Oltul ar putea trimite în Parlament 3 senatori PSD și PNL și 6 deputați PSD, PNL și Pro+ALDE, potrivit simulării electorale realizate de Agenția de Rating Politic.
Liberalii vor putea obține cele mai multe mandate de deputați și senatori la alegerile parlamentare de pe 6 decembrie- 159, urmați de social-democrați- 144 mandate, estimează Agenția de Rating Politic, pe baza unei simulări electorale realizate în baza rezultatelor oficiale de la alegerile locale:
- PNL 34,2% / 159 de mandate (110 deputati si 49 de senatori)
- PSD 31% / 144 de mandate (100 de deputati si 44 senatori)
- USR-PLUS 10,8% / 50 de mandate (35 de deputati si 15 senatori)
- Pro Romania + Alde 8,8% / 41 de mandate (29 de deputati, 12 senatori)
- PMP 6,5% / 30 de mandate (21 de deputati si 9 senatori)
- UDMR 5,2% / 24 de mandate (17 deputati si 7 senatori)
- Minoritati nationale 3,7% / 17 mandate de deputati
Pentru a se forma viitoare majoritate parlamentară de 233 de voturi, necesară investirii unui nou Guvern, PNL are nevoie de sprijinul a cel puțin alte două grupuri parlamentare.
Simularea arată că, la nivelul județului Olt, PSD ar putea pierde cel de-al patrulea mandat de deputat pe care mizează, în favoarea ProRomânia+ALDE. Noua formulă a aleșilor olteni în Parlament ar putea fi:
-Camera Deputaților: 2 mandate PNL, 3 mandate PSD și 1 mandat Pro+ALDE;
– Senat: 1 mandat PNL, 2 mandate PSD.
Detalii, pe aceeași temă:
Oamenii lui Ponta și Tăriceanu au ratat startul pentru parlamentare