Noii primari ai Oltului aleși la scrutinul de ieri. PSD Olt și-a depășit obiectivul, PNL este marele înfrânt

3653

Oltenii au ieșit în număr mare la vot pentru a-și desemna noii aleși. Potrivit datelor oficiale, 58,48 la sută dintre cei așteptați la urne și-au exprimat votul în cele 380 de secții organizate în Olt. Ca urmare a prezenței numeroase la urne, Olt s-a clasat pe locul doi la nivel național după Giurgiu, cu 59,43%.

O treime a celor 211.877 de olteni care au votat are domiciliul în mediul urban, restul sunt electori de la nivelul satelor oltene.
Iată mai jor pe cine au ales ei în fruntea administrațiilor locale:
  1. Slatina – Emil Moț (PSD);
  2. Caracal – Ion Doldurea (PSD);
  3. Balș – Cătălin Rotea (PSD);
  4. Scornicești – Daniel Tudor (PNL);
  5. Drăgănești-Olt – Marian Viorel Tudorică (PNL)
  6. Corabia – Iulică Oane (PSD);
  7. Potcoava – Manuel Enăchioaia (PSD);
  8. Piatra-Olt – Nicușor Rada (PSD);
  9. Baldovinești – Ion Enescu (PSD);
  10. Băbiciu – Florea Negrilă (PSD);
  11. Bălteni – Tudor Marineață (PSD);
  12. Brâncoveni – Ion Cheroiu (PSD);
  13. Bârza – Ion Anuța (ALDE);
  14. Brebeni – Marian Ivan (PSD);
  15. Brastavățu – Cici Oprea (PSD);
  16. Bobicești – Ilie Chitez (PSD);
  17. Bărăști – Augustin Predel (PNL);
  18. Bucinișu – Radu Miltiade (PSD)
  19. Călui – Sorin Rotaru (PSD);
  20. Cârlogani – Ionel Văduva (PSD);
  21. Cezieni – Dănuț Gușatu (PSD);
  22. Colonești – Nicolae Stan (PSD);
  23. Coteana – Ionuț Dima (PSD);
  24. Cungrea – Cosmin Vlad (PNL);
  25. Cilieni – Laurențiu Brașoveanu (PSD);
  26. Crâmpoia – Ionel Mirea (PSD);
  27. Corbu – Constantin Dinuț (PSD);
  28. Curtișoara – Gheorghe Gănescu (PSD);
  29. Deveselu – Ion Aliman (PSD), decedat în urmă cu o săptămână din cauza COVID-19;
  30. Dobrun – Aurel Bondrescu (PSD);
  31. Dobroteasa – Ion Crăciunescu (PSD);
  32. Dobrosloveni – Gheorghe Tudorașcu (PSD);
  33. Dăneasa – Nicolae Soare (PSD);
  34. Dobrețu – Marinel Trașcă (PSD);
  35. Drăghiceni – Ovidiu Filip (PSD);
  36. Făgețelu – Stelian Stoicescu (PSD);
  37. Fălcoiu – Alexandru Petrișor (PSD);
  38. Găneasa – Dumitru Costea (PSD);
  39. Găvănești – Iulian Antonie (PSD)
  40. Gârcov – Niculiță Bobonete (PSD);
  41. Ghimpețeni – Dan Dobre (PSD);
  42. Giuvărăști – Daniel Pană (PSD);
  43. Grădinari – Mihai Ioana (PSD);
  44. Grădinile – Ion Dincă (PSD);
  45. Grojdibodu – Adrian Căpriță (PSD);
  46. Gostavățu – Ștefan Popescu (PSD);
  47. Gura Padinii – Gicu Cranță (PSD);
  48. Ianca – Mirel Pascu (PSD);
  49. Iancu Jianu – Paulică Munteanu (PNL)
  50. Icoana – Gabriel Ancuța (PSD);
  51. Ipotești – Necșuț Constantin (ProRomânia);
  52. Izvoarele –Constantin Florian (PSD);
  53. Izbiceni – Marian Gulie (PSD);
  54. Leleasca – Vasilică Selescu (Pro România);
  55. Mărunței –  Emil Popescu (PRO România);
  56. Mihăiești – Constantin Dobrița (PNL);
  57. Milcov – Marian Dorobanțu (PSD);
  58. Morunglav – Nicolae Cărămizaru (PNL);
  59. Movileni – Sorin Toma (PSD);
  60. Nicolae Titulescu – Gheorghe Florin Tiutiu (PSD);
  61. Obârșia – Tudor Udrea (PSD);
  62. Oporelu – Valentin Burciu (PSD);
  63. Optași Măgura – Marin Scurtu (PSD);
  64. Orlea – Viorel Oiță (PSD);
  65. Oboga – Tudor Matei (PSD);
  66. Osica de Jos – Marian Pistol (PSD)
  67. Osica de Sus – Cezar Filip (PSD);
  68. Poboru – Iulian Bărăscu (PSD);
  69. Pârșcoveni – Dumitru Matei (PSD)
  70. Pleșoiu – Valeriu Măndescu (PSD);
  71. Perieți – Răzvan Rada (PSD);
  72. Priseaca – Ion Ioniță (PNL);
  73. Rotunda – Virgil Sârbu (PSD);
  74. Radomirești – Nicușor Sîia (PSD);
  75. Rusănești – Alexandru Chirea (PSD);
  76. Redea – Dan Bălă (PSD);
  77. Sârbii Măgura – Lucian Tănase (PSD);
  78. Sâmburești – Iulian Preda (PSD);
  79. Seaca – Marian Băluță (PSD);
  80. Slătioara – Savu Ungureanu (PSD);
  81. Scărișoara – Dan Iacob (PNL);
  82. Schitu Greci – Marian Lunganu (PSD);
  83. Spineni – Dănuț Șărpău (PSD);
  84. Sprâncenata – Marian Mihăișteanu (PSD);
  85. Stoenești – Alexandru Damian (PSD);
  86. Stoicănești – Marius Preoteasa (PSD);
  87. Strejești – Constantin Vizantie (PSD);
  88. Studina – Marian Vasile (PNL);
  89. Șerbănești – Mugurel Preoi (PSD);
  90. Șopârlița – Marijana Trepăduș (PNL);
  91. Ștefan cel Mare – Marius Măgureanu (PSD);
  92. Tătulești – Vasile Dan (PSD)
  93. Teslui – Mihăiță Lăzărescu (PSD);
  94. Tia Mare – Giulie Virgil (PSD);
  95. Topana – Gheorghe Barbu (PSD);
  96. Traian – Ilie Crâmu (PSD);
  97. Tufeni – (Eugen Șotae (PSD);
  98. Urzica – Ion Spiridon (PNL);
  99. Văleni – Ion Șofaru (PSD);
  100. Vâlcele – Alexandru Taifas (PSD);
  101. Valea Mare – George Iancu (PSD);
  102.  Vădastra – Sorin Rădulescu (PSD);
  103. Vădăstrița – Marian Ciupitu (PNL)
  104. Vlădila – Marian Tocea (PSD);
  105. Verguleasa – Valentin Piciu (PSD);
  106. Vișina Nouă –Cristian Țol (PSD);
  107.  Vișina Veche–Mirel Stănescu (PSD):
  108.  Vitomirești – Robert Rotea (PSD);
  109. Voineasa – Liviu Anuța (PSD);
  110. Vulpeni – Paul Manda (PSD);
  111. Vulturești –Gheorghe Treanță (PSD):
  112. Fărcașele –Vladu Leon (PSD);

Social-democrații a pierdut doar șefia a 17 administrații, în timp ce PNL și-a trecut în cont doar 13 funcții de primar, ProRomânia trei funcție de edil, iar ALDE o funcție de primar.