Absolvenții de 10 ai Slatinei, așteptați de azi să-și ridice premiul în bani, fără ceremonie

107

Primăria Slatina va premia și în acest an performanța școlară, toți absolvenții școlilor gimnaziale și liceelor din municipiu care au obținut media maximă la examenele naționale urmând să fie recompensați cu câte 1.000 de lei. Premierea nu se va face printr-o ceremonie, ci fiecare elev se va prezenta să-și ridice premiul, la Direcția Economică.

Începând de azi, cei 25 de absolvenți ai unităților de învățământ din Slatina care au obținut media 10 la examenele de Evaluare Națională și Bacalaureat sunt așteptați s-și ridice premiul acordat de către administrația municipală.

,,Dragi elevi, de nota 10, În primul rând vă felicit din suflet pentru rezultatele deosebite pe care le-ați obținut la evaluarea națională și examenul de bacalaureat! Deși anul acesta este unul atipic, iar ceremonia de premiere nu va mai putea fi susținută din cauza contextului pandemic, în continuare îmi voi onora promisiunea, și începând chiar de astăzi, fiecare elev cu rezultate de zece la examenele mai sus menționate va putea merge cu actul de identitate la Direcția Economică pentru a-și revendica premiul,, a anunțat primarul Emil Moț.

Administrația municipală a decis că obținerea de rezultate școlare trebuie încurajată nu doar prin oferirea de condiții educative moderne, ci și prin recunoașterea eforturilor elevilor în acest sens. Astfel, pentru performanța lor excepțională, 25 de absolvenți de la 5 unități de învățământ de top din municipiu vor fi recompensați financiar de primărie.

Media 10 Evaluare națională 2020:
1. ILIE Maria – Giulia – Elena – Școala Gimnazială „Eugen Ionescu”
2. NEDELEA Alin – Teodor – Școala Gimnazială „Eugen Ionescu”
3. ȚUCĂ Roberta – Bianca – Gabriela – Școala Gimnazială „Eugen Ionescu”
4. UNTEA Alexandra – Nicoleta – Școala Gimnazială „Eugen Ionescu”
5. VASILOIU Andrei – Școala Gimnazială „Eugen Ionescu”
6. VÂRȘĂ Vlad – Gabriel – Școala Gimnazială „Eugen Ionescu”
7. BĂRBUIA Bianca – Mihaela – Colegiul Național ” Ion Minulescu”
8. GRĂDINARU Iulia – Maria – Colegiul Național ” Ion Minulescu”
9. IORDACHE Andreea – Bianca– Colegiul Național ” Ion Minulescu”
10. NIȚU Mihnea – Colegiul Național ” Ion Minulescu”
11. PETRE Eduard Ștefănuț– Colegiul Național ” Ion Minulescu”
12. GÎLCĂ Larisa – Cătălina – Şcoala Gimnazială „George Poboran”
13. UDREA Raluca – Ana – Maria – Şcoala Gimnazială „George Poboran”
14. RISTEA Ioana – Lorena – Liceul cu Program Sportiv
15. MEREU Anca – Gabriela – Şcoala Gimnazială „Ștefan Protopopescu”

Media 10 Bacalaureat 2020:
1. ANTONESCU Maria – Cristina – Colegiul Național ” Ion Minulescu”
2. POPESCU Adelina – Maria – Colegiul Național ” Ion Minulescu”
3. DUMITRU Diana – Cristina – Colegiul Național ” Ion Minulescu”
4. DÎRSTARU Maria – Colegiul Național ” Ion Minulescu”
5. FILIP Vlad – Florin – Colegiul Național ” Ion Minulescu”
6. CUCU Andra – Adelina – Colegiul Național ”Radu Greceanu”
7. MINESCU Denisa – Florentina – Rebeca – Cecilia – Colegiul Național ”Radu
Greceanu”
8. STANCIU Raluca – Teodora – Colegiul Național ”Radu Greceanu”
9. IONICĂ Diana – Teodora – Ramona – Colegiul Național ”Radu Greceanu”
10. CORBEANU Georgiana – Colegiul Național ”Radu Greceanu”