Eleve de la “Minulescu” Slatina, calificate la Olimpiada Națională de Lectură

343

După ce anul trecut toți elevii calificați din Olt la faza națională a OLAV au fost de la Colegiul Național Ion Minulescu Slatina, colegiul slătinean bifează și în acest an această performanță.

Două reprezentante va avea județul Olt la faza națională a Olimpiadei Lectura ca Abilitate de Viață- liceu. IȘJ Olt a publicat rezultatele finale la etapa județeană OLAV, susținută pe 15 februarie de către elevii claselor IX- XII. Au participat 56 de concurenți la secțiunea IX- X și 21 la XI-XII. Ambele eleve calificate sunt de la Colegiul Ion Minulescu Slatina: Daria Turcitu, care a reprezentat Oltul și anul trecut, câștigând mențiune la Olimpiada Naționaă de limba și literatura română și Ana Maria Tudosie, câștigătoare anul trecut a Premiului Special la Concursul Naținal de limba și literatura română.

Principalele rezultate olimpiada județeană:

Clasele IX- X

  1. TURCITU DARIA, IX, C.N. ,,ION MINULESCU SLATINA”, locul I- Calificată la etapa naţională
  2. UDREA ANDREEA MARIA, IX, C.N. ,,ION MINULESCU SLATINA”, locul II
  3. MĂCEȘANU MIRUNA ANDREEA, IX, L.T. ,,IONIȚĂ ASAN” CARACAL, locul III
  4. SPRÎNCENATU MARIA-IOANA, IX, LICEUL TEORETIC “AL.I.CUZA” CORABIA – mențiune
  5. FLOAREA ANA MARIA, X, C.N. ,,RADU GRECEANU” SLATINA- M
  6. BUTOI ALEXANDRA ANDREEA, IX, C.N. ,,RADU GRECEANU” SLATINA- M
  7. PETRA MARIA BIANCA, IX, LICEUL TEORETIC “NICOLAE TITULESCU” SLATINA- M
  8. BĂRBUICĂ TEODOR MARIUS, X, C.N. ,,RADU GRECEANU” + CJE- M
  9. NITU TEODORA ALEXANDRA, IX, LICEUL TEORETIC MIHAI VITEAZUL CARACAL – M
  10. BOJICA MĂDĂLINA LOREDANA, X, LICEUL TEORETIC ,,MIHAI VITEAZUL” CARACAL- M
  11. CORBEANU ANDREEA DORINA, X, C.N. ,,ION MINULESCU”- M
  12. GRIGORE YASMIN, X, LICEUL TEORETIC ,,MIHAI VITEAZUL” CARACAL- M
  13. GARVĂN AMINA FLORIANA, X, LICEUL TEORETIC ,,MIHAI VITEAZUL” CARACAL- M
  14. MANDA ANDREEA RAMONA, X, LICEUL TEORETIC ,,PETRE PANDREA” BALŞ- M
  15. MIHAI LAURA NICOLETA, X, C.N. ,,RADU GRECEANU” SLATINA-M

Clasele XI- XII

  1. TUDOSIE MARIA ANDREEA, XI, C.N. ,,ION MINULESCU” SLATINA, locul I- Calificat la etapa naţională
  2. MATEI ALEXANDRA GABRIELA, XI, C.N. ,,ION MINULESCU” SLATINA, locul II
  3. POPESCU ADELINA MARIA, XI, C.N. ,,ION MINULESCU” SLATINA-III
  4. MITRACHE MIHAELA LAURA, XI, LICEUL TEORETIC “NICOLAE TITULESCU” SLATINA- Mențiune
  5. LĂCRARU MARIA-EMILIA, XI, LICEUL TEORETIC ,,PETRE PANDREA”, M
  6. BÎGIU ADRIANA, XI, C.N. ,,ION MINULESCU” SLATINA- M
  7. ȘTEFAN MARIA MALVINA, XI, C.N. ,,ION MINULESCU” SLATINA- M
  8. DIACONU BIANCA ALEXANDRA, XI, C.N. ,,ION MINULESCU” SLATINA – M.