Ei sunt cei mai buni profesori ai Oltului. CJ îi premiază cu câte 5.000 de lei

8467

Capitala Oltului are cei mai buni profesori ai județului: doi de la Colegiul Minulescu și unul de la Greceanu. Ei vor fi premiați de CJ Olt pentru rezultatele la nivel internațional obținute de elevii pe care i-au pregătit.

Cei mai buni elevi și profesori ai Oltului, cei care au obținut rezultate remarcabile pe parcursul anului școlar trecut, sunt premiați și anul acesta de către Consiliul Județean Olt. În total 153 olimpici și dascăli vor intra în posesia premilor pe 9 noiembrie în cadrul unei ceremonii ce va avea loc la Centrul Cultural Eugen Ionescu Slatina.

Anul acesta, 39 de profesori sunt premiați, cei cu rezultate naționale cu câte 500 de lei, iar cei cu rezultate internaționale vor primi sume cu un zero în plus.

Trei sunt profesorii desemnați anul acesta cei mai buni din județ, recompensați cu câte 5000 de lei:

 

Nr. crt.

Profesorul îndrumător Disciplina Premiul obținut Unitatea de învăţământ
 

  1.

Perianu Marius

 

Matematică Bronz Olimpiada Europeana de Fete Colegiul Național ”Ion Minulescu” Slatina
  2. Niculae Aurelia Limba latină- Olimpiada de limbi clasice Diplomă de participare internaţională Colegiul Naţional ,,Ion Minulescu’’ Slatina
 3. Alexandru Felicia Limba şi literatura română- OLLR Diplomă de participare internaţională Colegiul Naţional ,,Radu Greceanu’’Slatina

 

Olteanca de la Oxford. Ramona Deaconu, o nouă medalie

 

Marius Perianu a obținut bronzul european cu eleva Ramona Deaconu, clasa a XII-a, Aurelia Niculae cu eleva Maria Alexandra Crau- clasa a XII-a, iar Felicia Alexandru cu Simina Andreea Barbu- clasa a X-a. Și elevii vor fi recompensați tot cu câte 5000 de lei.

Sumele necesare premierii celor 114 elevi și 39 profesori sau antrenori, în cuantum total net de 89.400 lei, vor fi suportate din bugetul propriu al Consiliului Județean Olt.

 Alți 36 de profesori, premiați

Premii individuale, în valoare de 500 lei, se vor acorda profesorilor îndrumători ai elevilor care au obținut locurile I, II, III, mențiune şi s-au clasificat până la loculul al X-lea în ierarhia națională:

 

Nr. crt.

Profesorul îndrumător Disciplina Premiul obținut Unitatea de învăţământ
1. Țolu Eugenia Matematică Calificat în lotul lărgit la matematică Școala Gimnazială „Nicolae Titulescu” Caracal
2. Năsui Mariana Matematică Mențiune + Argint SSMR Școala Gimnazială ”Eugen Ionescu” Slatina
3. Popa Grațiela Ludmila Matematică Calificat în lotul lărgit la matematică Școala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina
4. Mitroi Liviu Educație fizică și sport/Handbal Locul I Faza Națională Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Caracal
5. Vulpe Felicia Tenis de masă Locul IV echipe Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Caracal
6. Ceauș Mariana Limba germană modernă al II-lea Colegiul Național „Ion Minulescu” Slatina
7. Boșogea-Tudor Mihail Argumentare, dezbatere și gândire critică – avansați al II-lea Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Caracal
8. Diaconu Maria Tenis de Masă al II – lea Colegiul Tehnic „Alexe Marin” Slatina
9. Doru Popescu Anastasiu Informatică Mențiune – medalie argint Școala Gimnaziala “Eugen Ionescu”
10. Pletoiu Dana Liana Limba română- Olimpiada de Lingvistică Premiul III+ Premiul Special Școala Gimnaziala “Eugen Ionescu” Slatina
11. Buşoiu Mihaela Limba şi literatura română – OLLR Menţiune Colegiul Național Vocaţional ,,Nicolae Titulescu’’Slatina
12. Geantă Alexandra-dirijor Educație muzicală Premiul Special Colegiul Național Vocațional „Nicolae Titulescu”, Slatina
13. Gheorghe Balint-corepetitor Educație muzicală Premiul Special Colegiul Național Vocațional „Nicolae Titulescu”, Slatina
14. Badea Valeria Argumentare, dezbatere și gândire critică – Secțiunea începători Mențiune (pentru întreg echipajul) Colegiul Național „Radu Greceanu” Slatina
15. Sîia Costinel Fotbal Mențiune echipe Liceul cu Program Sportiv Slatina
16. Stănculețu Cristian Tenis de masă Mențiune echipe Liceul cu Program Sportiv Slatina
17. Oancea George Fotbal Mențiune echipe Liceul cu Program Sportiv Slatina
 18. Gagiu Alina Istorie Mențiune C. N. Ion Minulescu, Slatina
 19. Brad Olimpia Agricultură – Cultura plantelor al II-lea Colegiul Agricol ”Dimitrie Petrescu” Caracal
 20. Dincă Maria Agricultură – Cultura plantelor al II-lea Colegiul Agricol ”Dimitrie Petrescu” Caracal
 21. Moise Gheorghe Agricultură – Cultura plantelor al II-lea Colegiul Agricol ”Dimitrie Petrescu” Caracal
 22. Marinescu Mariana Limba neogreacă- Olimpiada de limbă neogreacă Premiul Special Colegiul Naţional ,,Ioniță Asan’’Caracal
 23. Constantin Constantin Olimpiada Naţională de Istorie Menţiune Liceul Teoretic ,,Petre Pandrea” – Balş
 24. Oprea Bianca Informatică Menţiune – medalie argint Colegiul National “Radu Greceanu”
 25. Adina Maria Gruia Geografie Mențiune C. N. V. Nicolae Titulescu, Slatina
26. Angela Liță Mențiune Mențiune C. N. Ion Minulescu, Slatina
27. Zanfir Andreea-Valentina Tenis de masă Locul 6 în ierarhia naţională Liceul cu Program Sportiv Slatina
28. Mănăchescu Iulia Mihaela Limba italiană Premiu special Colegiul Național „Ioniță Asanˮ Caracal
29. Lucșoreanu Mirela Alina Limba franceză Mențiune specială Liceul Teoretic „Petre Pandrea“ Balș
30. Perianu Irina Limba şi literatura română- OLLR Menţiune Colegiul Naţional ,,Ion Minulescu’’ Slatina
31. Pietris Constantin Daniel Informatică Mentiune – medalie argint Scoala Gimnaziala “Eugen Ionescu”
32. Puşcaşu Mihaela Limba română- Olimpiada de Lingvistică Menţiune Colegiul Naţional “Ion Minulescu” Slatina
33. Micu Lavinia Roxana Limba engleză Mențiune specială Colegiul Național „Ion Minulescuˮ Slatina
34. Ilie Daniela Olimpiada Naţională de Istorie Poziţia a X-a în ierarhia naţională Colegiul Naţional ”Radu Greceanu„
35. Corcău Nicoleta Limba germană modernă Premiul pentru participare consecutivă 2013-2017 Colegiul Național „Radu Greceanuˮ Slatina
36. Tălăban Ion Olimpiada Naţională de Geografie Poziţia a X-a în ierarhia naţională Colegiul Naţional ,, A.I. Cuza” Corabia

Performanță răsplătită de CJ. Vezi cât primesc olimpicii noștri

Vezi și:

Peste o sută de genii ale Oltului, premiate de Consiliul Județean. LISTA