Simona Halep, prima victorie la Turneul Campioanelor

37

Românca Simona Halep a avut un debut senzațional la Turneul Campioanelor de la Singapore. Jucătoarea a învins-o pe Caroline Garcia din Franța cu 6-4, 6-2, după un meci de aproape o oră și 20 de minute, acesta fiind primul ei pas către semifinale.

Imediat după finalul partidei, Halep a explicat cum a reușit să o învingă pe franțuzoaică.

“Sper să joc meciul următor şi mai bine. Te-am auzit când ai spus că mi-am îmbunătăţit serviciul. Asta am făcut şi sper să o fac din ce în ce mai bine. Mă bucur enorm că am câştigat acest meci, o iau pas cu pas”, a spus Halep.

A fost o confruntare continuă între cele două jucătoare, însă românca a profitat de serviciile slabe ale Carolinei şi a dominat-o cu fiecare ocazie.

Garcia s-a aflat la conducerea punctelor în primele game-uri, dar Simona a revenit și a preluat conducerea, câștigând primul set.

În setul doi, jucătoarea noastră a jucat perfect, reușind două break-uri și cedând doar două game-uri. Simona a servit foarte bine, mai ales în setul doi, când nu i-a permis Carolinei să conducă punctele.