Urmează câteva zile de foc, meteorologii emițând, luni, mai multe coduri de caniculă.
Pentru marți meteorologii au emis un cod galben de caniculă valabil pentru Banat, Crișana, Maramureș, cea mai mare parte a Transilvaniei și sud-vestul Olteniei. Aici, temperaturile maxime se vor situa frecvent între 35 și 37 de grade.
Miercuri și joi va fi și mai cald. Pe 2 august intră în vigoare un cod portocaliu de caniculă și unul galben. Codul galben de marți va fi înlocuit de miercuri cu unul portocaliu. Astfel, în Banat, Crișana, Maramureș, cea mai mare parte a Transilvaniei și în sud-vestul Olteniei disconfortul termic va fi deosebit de accentuat și se vor înregistra temperaturi maxime cuprinse frecvent între 36 și 39 de grade.
În restul țării va fi cod galben de canicula. In nordul și estul Olteniei, sud-estul Transilvaniei, Moldova, Muntenia și Dobrogea, disconfortul va fi ridicat, iar maximele termice se vor situa în general între 35-37 de grade.