Bani de la Ministerul Educației pentru elevii de 10. Oltul are 14 fruntași la BAC și Evaluarea Națională

257

Premiați de către autoritățile locale, elevii care au obținut media 10 la examenele naționale din acest an ar putea fi premiați și de către Ministerul Educației. 14 olteni se află pe lista fruntașilor.

Primăria Slatina premiază elevii cu media 10 la examenele naționale

3.000 de lei pentru fiecare promovat al BAC-ului cu media 10 și 1.000 de lei pentru absolvenții de gimnaziu cu media 10 la evaluarea națională. Guvernul intenționează să stimuleze financiar fruntașii țării la învățătură, proiectul aflându-se în dezbatere publică.

Sumele necesare acordării acestor stimulente financiare se vor aloca din bugetul aprobat pe anul 2017 Ministerului Educaţiei Naţionale.

Printre cei 137 absolvenţi de liceu care au obţinut media 10 la examenul de bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2017, se numără și 4 olteni, iar printre cei 497 absolvenţi de clasa a VIII-a cu media 10 la evaluarea naţională Oltul are 10.

https://realitateaoltului.ro/2017/07/19/elevii-olteni-au-oferit-surprize-surprize-la-examenele-nationale/

Liderii Bacalaureatului în Olt

Promovabilitatea în acest an la examenul de maturitate a depășit 65%, iar numărul liceenilor care se pot lăuda cu media maximă este de 4:

  • Amalia Maria Filip- Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina
  • Răzvan Gabriel Milarez, CN „Ion Minulescu” Slatina
  • Teia Andrada Vava, Minulescu Slatina
  • Alina Daniela Stanca, Liceul Teoretic ,,Petre Pandrea” Balș.

Primii pe regiune

Rata mediilor peste cinci, numărul notelor maxime și al mediilor de 10 obținute de elevii noștri la Evaluarea Națională clasează județul Olt pe primul loc în clasamentul pe regiune și pe locul opt pe țară. 78,92% promovabilitate- cel mai bun rezultat obținut în ultimii ani. 10 elevi din Olt au reușit să obțină media maximă la Evaluarea Naţională:

  • Dabu Costin Alexandru (LICEUL CU PROGRAM SPORTIV )
  • Mladin Raisa Maria (LICEUL CU PROGRAM SPORTIV)
  • Dan Eliana (ȘCOALA GIMNAZIALĂ „EUGEN IONESCU”)
  • Păunescu Bianca Andreea (ȘCOALA GIMNAZIALĂ „EUGEN IONESCU”)
  • Cîrstea Daria Mihaela (ȘCOALA GIMNAZIALĂ „EUGEN IONESCU”)
  • Tudosie Maria Andreea (ȘCOALA GIMNAZIALĂ „EUGEN IONESCU”)
  • Doinea Elena Delia (COLEGIUL NAȚIONAL VOCAȚIONAL „NICOLAE TITULESCU”)
  • Mioc Roxana Maria (COLEGIUL NAȚIONAL „ION MINULESCU”)
  • Guțică- Florescu Maria Teodora (ȘCOALA GIMNAZIALĂ „VLAICU VODĂ”)
  • Constantinescu Delia Georgiana (Șc. Nr.2 CARACAL)