Adina Diaconu, vicecampioană a Europei cu Naţionala. România a pierdut cu 3-0 finala cu Rusia

165

Realitatea Oltului v-a ţinut la curent cu ceea ce s-a întâmpat în finala Campionatului European de Tenis de Masă pentru Juniori, faza pe echipe. După o finală dramatică în care fetele noastre, în frunte cu Adina Diaconu au pierdut rând pe rând cu 3-2 în faţa adversarelor din Rusia, scor final 3-0 în favoarea rusoaicelor, Naţionala noastră a urcat pe treapta a doua a podiumului.

LIVE TEXT: Finală dramatică la Campionatul European de Tenis de Masă pentru Juniori: România-Rusia 0-3

22.15 Adina Diaconu a pierdut meciul din finală disputat cu rusoaica Anastasia Kalish cu 2-3.

23.02 Andreea Dragoman conduce cu 2-1 în faţa rusoaicei Mariia Tailakova.

23.07 Andreea Dragoman-Mariia Tailakova 2-2.

23.10 Andreea conduce cu 4-2 în setul decisiv.

23.11 Tailakova a preluat conducerea cu 5-4 şi serveşte.

23.14 Egal la 6.

23.15 Fetele noastre au pierdut şi a doua întâlnire. După ce a condus cu 2-0, Andrea a pierdut cu 3-2 întâlnirea cu Tailakova.

23.16 A început cel de  al III-lea meci. Sportiva noastră Tania Plaian o întâlneşte pe rusoaica Kristina Kazanseva. Serveşte Tania.

23.21 Egal la 4 între cele două sportive în primul set. Rusoaica conduce ostilităţile dar stortiva noastră se ţine scai de ea.

23.22 Am preluat conducerea. Scor 6-5 pentru Tania. Şi servim.

23.25 Egal la 7 şi servim.

23.28 Rusoaica şi-a adjudecat primul set din cea de a treia întâlnire a finalei dintre România şi Rusia. Fetele noastre sunt vicecampioane. Victoria în ultima întâlnire contează doar pentru palmares.

23.31 5-2 pentru Tania în setul 2.

23.35 Sportiva noastră câştigă al doilea set cu 11-6 şi egalează la seturi 1-1.

23.45 Tania preia conducerea. 2-1 la seturi.

Tania Plăian de la CSM Bistriţa este campioană naţională de juniori 1.

23.51 Tania pierde setul 4 fără drept de apel 11-1. Scorul devine 2 la 2.

23.59 Tania Plăian pierde întâlrnirea cu rusoaica Kristina Kazanseva cu 3-2. Rusia devine campiana Europei la tenis de masă pentru junioare după ce a învins naţionala noastră cu 3-0, după ce şi-a adjudecat fiecare întâlnire cu 3 la 2. Echipa României devine vicecampioană europeană.