Ansamblul „Cununa” a luat laurii festivalului de căluș

136

După trei zile de concurs, cea de-a 16 ediție a Concursului Național pentru Copii „Călușul Românesc” de la Slatina și-a desemnat câștigătorii. Și anul acesta trofeul festivalului a rămas în județul nostru, Ansamblul „Cununa” din Șopârlița, condus de maestrul coregraf Gheorghe Ghiță, adjudecându-și marele premiu, după ce anul trecut acesta a ajuns la Ansamblul „Ghiocelul” din Cezieni.

Anul acesta, Concursului Național pentru Copii „Călușul Românesc” s-a bucurat de cea mai mare participare, numai puțin de 75 ansambluri folclorice şi de dansuri populare, formaţii de căluşari şi căiuţi, totalizând peste 1.700 copii, din toată țara au concurat pentru marele premiu pe scena Casei tineretului din Slatina. Juriul festivalului nu a avut deloc o misiune ușoară, trebuind să acorde peste 80 premii împărțite pe 11 secțiuni. În afară de premiile stabilite pentru formații, orchestra sau ansambluri, organizatorii festivalului au mai acordat și premii de participare, mențiuni, de debut sau de excelență, toate constând în plachete și diploma, dar și obiecte din ceramic provenite de la Școala Populară de Arte și Meserii Slatina.

Ediția din acest an a Concursului Naţional pentru Copii „Căluşul Românesc” de la Slatina a fost organizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean Olt, Palatul „Adrian Băran” Slatina, Consiliul Judeţean Olt, Primăria Slatina, Asociaţia „Căluşarii Slatinei”, Ansamblul Folcloric Profesionist „Doina Oltului” Slatina, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale şi Cultural Olt şi Şcoala Populară de Arte şi Meserii Slatina.

 

Câștigătorii ediției a 16-a a Concursului Naţional pentru Copii „Căluşul Românesc” Slatina

Marele Premiu – Ansamblul Folcloric „Cununa” din comuna Şopârliţa, judeţul Olt.

Formaţii de căluşeri – Premiul I – Formaţia de căluşeri „Măgura” Codlea, judeţul Braşov, şi Formaţia de căluşeri „Mlădiţe Româneşti” Întorsura Buzăului, judeţul Covasna.

Formaţii de căiuţi – Premiul I – Formaţia de căiuţi „Grâuşorul” Hăneşti, judeţul Botoşani.

Orchestre – Premiul I – Fanfara „Armonia” Târnăveni, judeţul Mureş; Orchestra Şcolii Gimnaziale Morunglav, judeţul Olt; Orchestra „Doina Romanaţilor” Osica de Sus, judeţul Olt.

Dans de fete – Premiul pentru debut: Ansamblul Folcloric „Câmpia Boianului” Crâmpoia, judeţul Olt; Premiul I – Ansamblul Folcloric „Muguraşii Iminogului” Perieţi, judeţul Olt; Ansamblul Folcloric „Brâuleţul” Pârşcoveni, judeţul Olt.

Formaţii de dans mixt:

Premiul pentru debut: „Gorganul Romanaţilor” Bârza, judeţul Olt; Premiul pentru valorificarea folclorului local: „Mărţişorul” Corbu, judeţul Olt;

Premiul special al juriului: „Mugurelul Junior” Costeşti, judeţul Argeş; „Mugurelul Senior” Costeşti, judeţul Argeş;

Premiul I: „Muguraşii Oltului” Pleşoiu, judeţul Olt; „Muguraşii Iminogului” Perieţi, judeţul Olt; „Rândunica” Vâlcele, judeţul Olt.

Ansambluri folclorice – Premiul I pentru valorificarea folclorului zonal: „Măgura” Codlea, judeţul Braşov; Ansamblul Aromân „Dor” Sarighiol de Deal, judeţul Tulcea; „Hora Timişului”, judeţul Timiş; „Căluşul Junior” Scorniceşti, judeţul Olt; „Brâuleţul” Sfântu Gheorghe, judeţul Covasna; „Mărţişorul” Corbu, judeţul Olt; „Ghiocelul” Cezieni, judeţul Olt.

Ansambluri folclorice de cântece şi dansuri populare – Premiul pentru valorificarea folclorului basarabean: Ansamblul Folcloric „Izvoraş” din Raionul Drochia al Republicii Moldova.

Premiul pentru valorificarea folclorului zonal – “Mugurelul” Sighetu Marmaţiei, judeţul Maramureş, şi, respectiv , “Codruleţul” Găeşti, judeţul Dâmboviţa. Premiul I – “Cătălina” Iaşi, “Doruleţul” Tulcea, “Brâuleţul” Pârşcoveni, “Muguraşii Brâncovenilor” Brâncoveni – Olt, “Cununa” Şopârliţa – Olt.

Formaţii de căluşari – Premiul special al juriului: „Mugurelul” Costeşti, judeţul Argeş; Grupul vocal „Oltencuţele” Perieţi, judeţul Olt; Premiul de excelenţă pentru întreaga activitate artistică în slujba căluşului – „Ghiocelul” Cezieni, judeţul Olt; Premiul I – „Căluşul Junior” Scorniceşti, judeţul Olt ; „Tigrii Carpaţilor” Lunca Corbului, judeţul Argeş ; „Rândunica” Vâlcele, judeţul Olt ; „Junii Căluşari” Sârbii Măgura, judeţul Olt.

Premii speciale copii – Premiul special al juriului pentru cel mai tânăr căluşar – Alexandru Scarlat din Optaşi, judeţul Olt; Premiul special al juriului pentru debut căluşeresc – Cristian Rizea din Slatina, judeţul Olt; Premiul „Ilie Neguţ” – Ansamblul Folcloric „Căluşul Junior” Scorniceşti, judeţul Olt; Premiul „Constantin Cioară” – Formaţia de căluşari „Rândunica” Vâlcele, judeţul Olt; Premiul de excelenţă pentru întreaga activitate coregrafică – Alexandru Rizea