Sportivii anului 2013

170

Consiliul local a aprobat săptămâna trecută hotărârea prin care Primăria Slatina va decerna, cu ocazia împlinirii a 646 ani de la prima atestare documentară a municipiului reşedinţă de judeţ, o serie de premii şi diplome celor mai buni sportivi din 2013.

Astfel, pe 22 ianuarie, cu începere de la orele 17.00, atunci când va fi organizată Gala Campionilor, sportivii slătinenii vor primi din partea Primăriei Slatina premii de excelenţă, în valoare de 1.000 lei, pentru elevii/sportivii care prin rezultatele de excepţie obţinute în anul 2013 contribuie la promovarea municipiului Slatina pe plan internaţional; premii pentru sportivii de performanţă premiaţi la Competiţiile Naţionale sau Internaţionale şi care îşi desfăşoară activitatea în unităţi de învăţământ/cluburi afiliate la Federaţiile Române de specialitate, recunoscute de Statul Român (Guvernul României prin Ministerul Educaţiei, Cercetarii, Tineretului şi Sportului), stabilite în funcţie de performanţele obţinute în anul competiţional 2012 – 2013, poziţia ocupată în clasamentele oficiale şi nivelul competiţiei: la sporturi individuale – premiul I – 200 lei, premiul II – 160 lei, premiul III – 130 lei; la sporturi pe echipe – premiul I – 130 lei pentru fiecare sportiv, premiul II – 90 lei/sportiv şi premiul III – 50 lei/sportiv.

Se vor mai acorda, de asemenea, Premiu special pentru activitatea sportivă, în valoare de 50 lei/persoană pentru sportivii premiaţi la competiţiile naţionale, internaţionale, afiliaţi la alte federaţii decât cele recunoscute de Ministerul Educaţiei Tineretului şi Sportului; Marele premiu în valoare de 400 lei/sportiv pentru performanţe la Campionatele Mondiale, Europene şi Balcanice; Premii pentru profesorii şi antrenorii ai căror sportivi au obţinut premii la Campionatele Mondiale, Europene şi Balcanice; Premiu pentru performanţele obţinute în activitatea de pregătire sportivă teoretică a elevilor, în sumă de 4.000 lei, acordat domnului Oancea George, profesor la Liceul cu Program Sportiv Slatina.

La Gala Campionilor de pe 22 ianuarie se vor acorda patru premii de excelenţă. Cei patru sportivi premiaţi de Primăria Slatina sunt:

1. Dobre Oliwer, sportiv legitimat la C.S. Aluminiu ALRO Slatina – karate Tradiţional pentru: I. Campionatul Mondial – Medalie de Aur – Fukugo, Medalie de Argint – Kumite Individual, Medalie de Argint – Kumite echipe; II. Campionatul European – Medalie de Aur – Kogo Kumite, Medalie de Aur – Kumite echipe, Medalie de Bronz – Kumite Individual, Medalie de Bronz – Fukugo Individual, locul V – Kumite echipe; III. Campionatul Naţional – Medalie de Aur – Kumite Individual.

 

2. DIACONU ADINA – pentru promovarea sportului slătinean de performanţă la campionatele internaţionale a fost desemnată şi personalitatea anului în domeniul sportiv

Rezultate competiţionale: I Campionatul Mondial – echipe medalie de bronz; II Campionatul European Cadeţi: Medalie de aur – echipe; Medalie de Bronz – dublu mixt; Medalie de aur – simplu cadeţi; Medalie de aur – dublu cadeţi;

– Europe Youth Top 10 Cadet ITTF Hungarian Junior & Cadet Open – echipe – medalie de aur;

– ITTF GJC Serbia Junior & Cadet Open – medalie de aur simplu şi mealie de bronz echipe.

 

3. Ciobanu Irina – Liceul cu Program Sportiv – Proba Tenis de masă

I. Campionatul Mondial Juniori – echipe – Medalie de Bronz;

II. Campionatul European junioare I: Medalie de Aur – echipe; Medalie de Bronz – simplu; Medalie de Bronz – dublu junioare;

III. Campionatul Naţional – Medalie de Aur – dublu fete şi Bronz simplu fete;

 

4. Lupu Diana – Clubul Sportiv Şcolar – Proba Tenis de masă

I. Campionatul European junioare – echipe medalie de aur;

II. Campionatul Balcanic – Medalie de aur – dublu junioare; Medalie de argint – simplu junioare; Medalie de aur – echipe junioare.

III. Campionatul Naţional – Medalie de Aur – echipe junioare I, Bronz dublu fete.

 

Vor fi, de asemenea, premii acordate sportivilor care au obţinut performanţe la campionatele internaţionale şi naţionale în 2013.

La sportivi individual, premiul I va fi acordat următorilor sportivi:

1. Antonie Gabriel Iulian – Liceul cu Program Sportiv – Campionatul Naţional – lupte Gr.Romane; 2. Neagu Robert Constantin – Liceul cu Program Sportiv – Campionatul Naţional – lupte Gr. Romane; 3. Tesoiu Nicolae – Liceul cu Program Sportiv – Campionatul Naţional – lupte Gr.Romane; 4. Babii Ionuţ Dorinel – Liceul cu Program Sportiv – Campionatul Naţional – judo; 5. Dumitrescu Gabriel – Liceul cu Program Sportiv – Campionatul Naţional – judo – kata seniori; 6. Nistor Cristian – Liceul cu Program Sportiv – Campionatul Naţional – judo – proba kata seniori; 7. Trifu Bogdana – LPS – CSS Slatina – Campionatul Naţional – tenis de masă; 8. Radu Diana – LPS – CSS Slatina – Campionatul Naţional – tenis de masă;  9. Breazu Elena – CSS Slatina – Campionatul Naţional – judo; 10. Tatu Georgiana Laura – CSM Slatina – Campionatul Naţional Junioare – Box; 11. Cărămizaru Dan Dumitru – CSM Slatina – Campionatul Naţional – Box; 12. Ciobanu Adrian – CSM Slatina – Campionatul Naţional – Box; 13. Turcin Luminiţa – CSM Slatina – Campionatul Naţional – Box; 14. Ionică Ştefan – CSM Slatina – Campionatul Naţional – proba – karate tradiţionale; 15. Budin Daniel – CSM Slatina – Campionatul Naţional – atletism; 16. Bălan Gheorghe – CS Koryo Taekwoando – Campionatul Naţional – proba taekwondo.

 

Premiul II

1. Mirică Nicolae Cosmin – Liceul cu Program Sportiv – Campionatul Naţional – lupte Gr.Romane; 2. Dumitru Robert Ionuţ – Liceul cu Program Sportiv – Campionatul Naţional – lupte Gr.Romane; 3. Babii Alexandru Elvis – Liceul cu Program Sportiv – Campionatul Naţional – lupte Gr.Romane; 4. Mirică Alexandru Cristian – Liceul cu Program Sportiv – Campionatul Naţional – lupte Gr. Romane; 5. Lixandru Petru Viorel – Liceul cu Program Sportiv – Campionatul Naţional – judo; 6. Dincă Marius – CSS Slatina – Campionatul Naţional – judo; 7. Dobre Cătălin – CSS Slatina – Campionatul Naţional – judo; 8. Pascu Florina – CSS Slatina – Campionatul Naţional – judo; 9. Ciuciumiş Sofica Cristina – CSM Slatina – Campionatul Naţional – Box; 10. Alexăndrescu Florensio – CS Box Comtech – Campionatul Naţional – Box; 11. Ene Adela – CS Hidroconstrucţia – Campionatul Naţional – tenis de masă; 12. Petrică Rafael Alexandru – CS Koryo Taekwoando – Campionatul Naţional – proba taekwondo; 13. Mihai Andreea – A.C.S. Scorpion Karate–DO Slatina – Campionatul Naţional – Karate modern; 14. Marcu Nicolae – A.C.S. Scorpion Karate–DO Slatina – Campionatul Naţional – Karate modern;

 

La echipe, premiul I va fi decernat pentru: 1. ACS BU – DO Karate Slatina – Campionatul Naţional de karate Modern – kata echipe; 2. Liceul cu Program Sportiv – Handbal – Campionatul Naţional – junioare III; LPS Slatina – Atletism ştafetă 4X400; 3. Clubul Sportiv Municipal – Campionatul Naţional de karate tradiţional – kata echipe; Clubul Sportiv Municipal – Campionatul Naţional -ştafetă 4 x 2 tururi; 4. Clubul Sportiv Şcolar – Campionatul Naţional de tenis de masă – echipe senioare.

 

Nu în ultimul rând la Gala Campionilor de pe 22 ianuariei,  se va acorda şi Marele Premiu pentru performanţe la Campionatele Mondiale, Europene şi Balcanice următorilor sportivi:

1. Nichituş Pavel – CSM – CSS Slatina-Medalie de bronz şi locul IV la Campionatul Balcani proba Atletism; 2. Radu Florina – CSM Slatina – Locul V la Campionatul Mondial Tineret – proba Box; 3. Păun Bogdan – CSM Slatina – Locul V la Campionatul Mondial – proba karate tradiţional; 4. Popa Laura Petruţa – LPS Slatina – Locul V la Campionatul Mondial Tineret – proba handbal; 5. Cheroiu Adrian Florian- Liceul cu Program Sportiv–Locul XI Campionatul European lupte Gr. Romane; 6. Păduroiu Maria-ACS BU–DO Karate Slatina – Medalie de Aur la Campionatul Mondial Karate Fudokan; 7. Păduroiu Mihai – ACS BU – DO Karate Slatina – Bronz la Campionatul European Karate Fudokan; 8. Ciocan Răzvan – ACS BU-DO Karate Slatina – Argint la Campionatul European Karate Fudokan; 9. Enache Alexia – ACS BU – DO Karate Slatina – Argint la Campionatul Mondial Karate Fudokan; 10. Marincea Radu – ACS BU – DO Karate Slatina – Bronz la Campionatul Mondial Karate Fudokan; 11. Cichete Emilia – ACS BU – DO Karate Slatina – Locul IV la Campionatul Mondial Karate Fudokan; 12. Cichete Florina – ACS BU – DO Karate Slatina – Locul IV la Campionatul Mondial Karate Fudokan; 13.Aspra Daniel – Clubul Sportiv Municipal Slatina – Bronz la Campionatul European de Karate Fudokan; 14. Cilea Alexandru – CS Oltenia Taekwondo Slatina – Medalie de Argint la Campionatul Balcanic – cadeţi.           

Manuel TOMA