Cine primește Diplomă de Merit de Zilele Slatinei

415

Pesoane fizice, asociații, societăți și instituții publice care au contribuit în anul 2019 la dezvoltarea vieții economice, sociale, culturale a municipiului Slatina vor fi recompensate și anul acesta, de Zilele Slatinei, cu Diplome de merit. În total, vor fi acordate 37 de distincții.

Pe data de 20 ianuarie, orașul Slatina împlinește 652 de ani de la prima atestare documentară și, ca în fiecare an, primăria organizează o manifestare prin care va evidenția  și premia cele mai importante momente și performanțele remarcabile obținute de slătineni în anul anterior.  ”Gala Laureaților” va fi organizată în perioada 20-24 ianuarie, distincția de ”Diplomă de merit” urmând a fi conferită în cadrul „Galei Superlativelor”.

Printre nominalizările pentru conferirea acestei diplome se regăsesc elevi ai liceelor din municipiul Slatina pentru contribuția la realizarea filmului documentar „Slatina, orașul în care trăim”, paramedicul SMURD care a participat la cele mai multe misiuni de salvare a vieților omenești din municipiul Slatina și nu numai, asociații culturale care dezvoltă și scot în evidență viața culturală din municipiul Slatina și agenții economici prezenți pe platforma industrială a Slatinei care contribuie major la bugetul local și finalizează investiții în municipiu.

Despre Zilele Slatinei 2020

http://realitateaoltului.ro/2020/01/14/5-medici-cetateni-de-onoare-ai-slatinei-distinctiile-acordate-de-zilele-urbei/

http://realitateaoltului.ro/2020/01/09/ei-sunt-cei-mai-buni-profesori-ai-slatinei-in-2019-afla-cu-cati-bani-ii-recompenseaza-primaria/

http://realitateaoltului.ro/2020/01/07/lista-1359-de-premii-in-bani-de-zilele-slatinei-numele-tuturor-laureatilor/

http://realitateaoltului.ro/2020/01/08/program-zilele-slatinei-capitala-oltului-aniverseaza-652-de-ani/

Lista instituţiilor, persoanelor fizice şi persoanelor juridice cărora li se conferă „Diplomă de Merit”

Instituţii publice

  1. Instituţia Prefectului Judeţului Olt – pentru asigurarea colaborării interinstituţionale şi parteneriatului între instituţiile publice şi autorităţilor publice locale;
  1. Consiliul Judeţean Olt – pentru permanenta preocupare în atragerea resurselor financiare europene în scopul creşterii calităţii vieţii, traficului rutier şi siguranţei urbane;
  1. Inspectoratul Județean de Poliție Olt – pentru asigurarea unui climat de ordine şi siguranţă în municipiul Slatina;
  1. Inspectoratul de Jandarmi al Județului Olt – pentru implicarea cu succes în acţiunile de asigurare a ordinii şi liniştii publice în municipiul Slatina;
  1. Inspectoratul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă „Matei Basarab” Olt – pentru gestionarea cu succes a situaţiilor de urgenţă;
  1. Spitalul Judeţean de Urgenţă Slatina – pentru standardele de calitate în domeniul sănătăţii;
  2. Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Olt – pentru calitatea serviciilor sociale oferite;
  1. Inspectoratul Școlar Județean Olt – pentru promovarea proiectelor de schimb interşcolar cu unităţi de învăţământ europene.

Organizații neguvernamentale și persoane fizice

  1. Asociaţia Culturală ”Amprente Oltene” – pentru filmul documentar Slatina, oraşul în care trăim, realizat de istoricul Aurelia Grosu;
  1. Octavian Spiridon – elev al Colegiului Naţional Radu Greceanu – pentru promovarea valorilor culturale, istorice şi spirituale ale municipiului în filmul documentar Slatina, oraşul în care trăim.
  1. Gabriel Alexandru Bîscoveanu – elev al Colegiului Naţional Ion Minulescu -pentru promovarea valorilor culturale, istorice şi spirituale ale municipiului în filmul documentar Slatina, oraşul în care trăim şi pentru performanţa artistică la emisiunea – concurs Vocea României;
  1. Maria Maricuţoiu – elevă a Colegiului Naţional Ion Minulescu -pentru promovarea valorilor culturale, istorice şi spirituale ale municipiului în filmul documentar Slatina, oraşul în care trăim.
  1. Dumitrescu Ioana Delia – elevă a Colegiului Naţional Ion Minulescu -pentru promovarea valorilor culturale, istorice şi spirituale ale municipiului în filmul documentar Slatina, oraşul în care trăim.
  1. Daniela Ilie – profesor al Colegiului Naţional Radu Greceanu – pentru promovarea valorilor culturale, istorice şi spirituale ale municipiului în filmul documentar Slatina, oraşul în care trăim.
  1. Andrei Firaru – pentru performanța în tenis – campion naţional și vicecampion european tenis de câmp;
  1. Plutonier major Dumitru Doru Radu – paramedicul SMURD cu cele mai multe misiuni de salvare;
  1. Asociația Culturală ”OLT-ARTIS” – pentru activitatea teatrală din municipiul Slatina;
  2. Asociația Culturală ”Iordache-Art” – pentru activitatea teatrală din municipiul Slatina;
  3. Asociația Socio Culturală pentru Dezvoltare și Educație– pentru activitatea teatrală din municipiul Slatina;
  1. Asociaţia ”Călușarii Slatinei” – pentru activitatea artistică;
  2. Asociaţia cultural-artistică LYRA – pentru programele artistice dedicate comunităţii;
  3. Asociaţia BMW E30 – pentru organizarea celui mai complex eveniment automobilistic retro – Oltenia Wheels;

Agenţi economici

  • pentru contribuţia importantă la bugetul local şi pentru investițiile finalizate în anul 2019, cu impact pozitiv asupra dezvoltării economice a municipiului Slatina:
  1. PIRELLI TYRES ROMANIA S.R.L.
  2. PRYSMIAN CABLURI ŞI SISTEME S.A.
  3. SC WAREHOUSES de PAUW ROMANIA SRL
  4. PREMIER RESTAURANTS ROMANIA SRL
  5. KAUFLAND ROMANIA S.C.S.
  • pentru contribuţia importantă la bugetul local al municipiului Slatina:
  1. TMK – ARTROM S.A.
  2. BEKAERT SLATINA SRL
  3. ELECTROCARBON S.A.
  4. ALTUR S.A.
  5. DEDEMAN S.R.L.
  6. DELTA ALUMINIU SRL
  • pentru investițiile realizate în dezvoltarea municipiului Slatina:
  1. AGROMEAT TRADING VM SRL – edificare imobile de locuințe din str. Gen. Aurel Aldea nr.33;
  1. SC MAR COM DISTRIBUȚIE SRL – pentru investițiile realizate în domeniul turistic;
  2. SC GEORA TOTAL LOGISTICS SRL – construire hală flori și spălătorie auto ecologică;
  1. SC NADENKA SRL – construire platformă și amplasare spălătorie auto mobilă;
  2. SC ILKO RESIDENCE SRL – edificare bloc de locuințe din str. Liliacului nr.2;
  3. SC ELISAVJERTS SRL – edificare bloc de locuințe din str. Dr. Dumitru Țoncu nr.4 .