VIDEO/ Slătineanul Andrei Găvae, CAMPIONUL României

53

Slatina a urcat din nou pe podium în acest weekend la Campionatul Național de Box pentru juniori. Antrenat de Valerian Vladu, pugilistul Andrei Găvae este campionul României. Alți doi pugiliști, antrenați de Constantin Gălbenușe, au urcat pe podium.

Are doar 15 ani și este elev la Liceul Economic PS Aurelian Slatina. Practică boxul de doar trei ani, însă a reușit, numai în ultimele luni, să urce de trei ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Andrei Găvae, legitimat la CS Box Comtech Slatina, a devenit campion național la categoria 54kg. „Este o reușită meritată, după 4 meciuri câștigate. Sperăm să fie chemat la lotul național”, declară antrenorul Vladu.

Publiée par Vladu Valerian sur Dimanche 13 octobre 2019

Andrei Găvae a câștigat luna trecută și „Centura de Aur” la Memorialul Dorin Filip, dar și Cupa Argeșului. La Cupa României a câștigat argintul.

El este slătineanul care a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, însă nu singurul de pe podium. CSM Slatina a câștigat argintul cu Paul Tudor Tudoroiu- 45kg și bronz cu Marius Daniel Preda- 63kg.

Campionatul organizat de Federaţia Română de Box s-a desfășurat la Brăila în perioada 7- 12 octombrie și au participat 153 de sportivi de la cele mai bune cluburi de box din țară, născuţi în anii 2003 şi 2004, la cele 13 categorii de greutate: 46 kg, 48 kg, 50 kg, 52 kg, 54 kg, 57 kg, 60 kg, 63 kg, 66 kg, 70 kg, 75 kg, 80 kg, plus 80 kg.