Alt Stănescu în Guvernul PSD

250

Frații Stănescu își păstrează poziția printre greii PSD, ieri și Alexandru Stănescu primind o funcție importantă în cadrul conducerii partidului, în „Guvernul din umbră”.

Ieri, în ședința BPN, social-democrații și-au votat cei 25 de noi lideri de departamente, ce formează  așa-numitul Guvern 2 al PSD sau „Guvernul din umbră”, rezerva de cadre din partid, oamenii grei, specialiștii, pe care partidul poate conta. Printre ei, și al doilea Stănescu din Olt, apreciat pentru activitatea desfășurată ca președinte al Comisiei pentru agricultură a Camerei Deputaților.

Potrivit unei liste date publicitării de stiripesurse.ro, Alexandru Stănescu, deputat de Olt, va coordona Departamentul pentru Ape și Păduri. Un alt cunoscut al Oltului, fost parlamentar de Balș, Valeriu Steriu, va coordona Departamentul pentru Agricultură și Dezvoltare Rurală, iar deputatul de Dolj Alexandra Presură, originară din Osica de Jos, Departamentul pentru Tineret și Sport.

LISTA COMPLETĂ A NOILOR ȘEFI DE DEPARTAMENTE PSD:

  1. Departamentul pentru Muncă și Justiție Socială – Adrian Solomon, deputat
  2. Departamentul pentru Educație Națională – Gavrilă Camelia, deputat
  3. Departamentul pentru Sănătate Florian – Dorel Bodog, deputat, fost ministru
  4. Departamentul pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat – Ilan Laufer, fost ministru
  5. Departamentul pentru politici fiscal-bugetare – Cristian Socol, economist, profesor la ASE
  6. Departamentul pentru Justiție și Libertăți Cetățenești Robert – Marius Cazanciuc, senator, fost ministru
  7. Departamentul pentru Agricultură si Dezvoltare Rurală – Valeriu Steriu, deputat
  8. Departamentul pentru Mediu Pană – Adriana-Doina, deputat, fost ministru și vicepreședinte național PSD
  9. Departamentul pentru Administrație Publică si Dezvoltare Regională – Adrian Dragoș Benea, senator, liderul PSD Bacău
  10. Departamentul pentru Infrastructură Și Transport – Felix Stroe, liderul PSD Constanța, fost ministru
  11. Departamentul pentru Politica Externă – Titus Corlățean, senator, fost ministru
  12. Departamentul pentru Afaceri Europene – Angel Tîlvăr, deputat, fost ministru
  13. Departamentul pentru Apărare Dorel – Gheorghe Căprar, deputat
  14. Departamentul pentru Afaceri Interne – Ionel-Daniel Butunoi, senator
  15. Departamentul pentru Cultură si Identitate Națională – Lucian Romașcanu, senator, fost ministru
  16. Departamentul pentru Tineret și Sport – Alexandra Presură, deputat
  17. Departamentul pentru românii de pretutindeni – Lilla Debelka, Secretar de Stat Ministerul pentru Românii de Pretutindeni
  18. Departamentul pentru Comunicații și Societate Informațională – Gemma Luminița Iosip, Director Programul ANCOM
  19. Departamentul pentru Economie – Gheorghe Șimon, deputat, fost ministru
  20. Departamentul pentru Ape și Păduri – Alexandru Stănescu, deputat
  21. Departamentul pentru Energie – Iulian Iancu, deputat
  22. Departamentul pentru Cercetare și Inovare – Mihnea – Cosmin Costoiu, senator
  23. Departamentul pentru Turism – Rodica Paraschiv, deputat
  24. Departamentul pentru Fonduri Europene – Roxana Mânzatu, deputat și vicepreședinte național PSD
  25. Departamentul pentru Revoluționari și Eroii Martiri – Valentin Mărgineanu, lector universitar