Peste 50 de premii ale anului 2018, acordate pentru cultură/LISTA

194

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale şi Cultural (CJCPCTC) Olt a organizat ieri, la Centrul Cultural Eugen Ionescu din Slatina, „Gala Premiilor Anuale”, eveniment în cadrul căruia au fost premiaţi cei care pe parcursul acestui an au  promovat  cultura din judeţul Olt, valorile tradiţionale, atat în ţară cât şi peste hotare. Instituția a acordat zeci de premii.

Solista Alina Mihai, alături de coregrafii Lucian Stroe și Liliana Taifas
Solista Alina Mihai, alături de coregrafii Lucian Stroe și Liliana Taifas

Artiştii plastici, meşteri populari, elevi talentati în diferite domenii culturale, profesori – formatori de tinere talente, interpreţi de muzică populară, vocali şi instrumentişti, ansambluri folclorice, directori de cămine culturale, instructori coregrafi şi primarii care au sustinut activitatile din județ au fost ieri premiați de către CJCPCT Olt pentru activitatea culturală desfășurată în acest an, în cadrul galei fiind lansată și cartea etnografului Rada Ilie- “Meșteșuguri tradiționale din județul Olt”.

În cadrul galei au fost acordate peste 50 de premii, pe lângă diplome, premianţii fiind recompensaţi şi cu sume de bani.

PREMIATI:

  • COREGRAFI: Marian Stanescu;  Iancu Gulie;  Bălărău Constantin; George Ghiță;  Taifas Liliana; Dumitru Teodora; Lucian Stroe; Rizea Alexandru; Ispas Constantin; Pârvu Dumitru;
  • Taraf: Stângă Constantin; Ilie Nicolae (acordeon , vioară)
  • Soliști vocali: Oprea Vasia; Alina Mihai.
  • Meșteri populari: Dumitru Liiceanu; Olguța Alexandrina Filip; Ionel Cococi; Fam. Rodica și Ștefan Trușcă; Gheorghe Tănase; Alexandru Stan; Petre Ciobanu; Daniela Voicu;
  • Rada Ilie – muzeolog-etnograf
  • Directori Camine Culturale: Melania Velica; Tenea Teodor; Șerban Marian; George Dulescu; Ileana Ciubuc; Gabriel Silvius Mihalcea; Dinu Bebe; Anghel Florina; Mariana Ciocan; Olteanu Cristina; Marcu Ionel; Bițu  Maria.
  • Artiști: Dan Țolu; Dan Dimulescu, Adriana Vâlcea; Cristina Botez; Luminița Țecu, Georgiana Manea; Eusebiu Josan.
  • Profesori: Monica Sterpan; Mădălina Balica; Cornelia Popa; Alexandra Drăghici

Băieții de la  Ansamblul Folcloric „POARTA OLTENIEI” și-au demonstrat talentul și în cadrul galei, fiind desemnați Cea mai bună „trupa” bărbătească din județul Olt:

https://www.facebook.com/adi.burcica/videos/590105765149276/UzpfSTEwMDAxNDIyODAyNDY1ODo1MDg0Nzk0NjYzMDI5ODM/

Pe aceeași temă:

Gala premiilor, contestată. Un artist al Oltului le dă „peste nas” șefilor de la cultură: Promovați valorile, nu fiți pe interese!