30 de școli din Olt, evaluate de ARACIP anul acesta

1455

Zeci de școli din Olt vor fi anul acesta sub lupa ARACIP, agenția evaluând calitatea educației oferite de instituții de învățământ preșcolar, gimnazial, liceal, Palatul Copiilor Slatina și Clubul Copiilor Caracal.

Un număr de 1041 de şcoli, grădiniţe şi licee din întreaga ţară vor fi evaluate pe parcursul acestui an, printre care și 30 din Olt. Activitatea de evaluare externă periodică a calităţii educaţiei oferite de instituţiile de învăţământ preuniversitar şi de alte organizaţii furnizoare de educaţie, precum și autorizarea, acreditarea şi evaluarea periodică a unităţilor de învăţământ preuniversitar este realizată de Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar  (ARACIP).

Lista școlilor propuse pentru evaluare externă periodică în 2018 a fost postată pe site-ul beta.aracip.eu. Vor fi sub lupa ARACIP unități  de învățământ preuniversitar de stat care (prin efectul prevederilor art. 40 din OUG nr. 75/2005, aprobată prin Legea nr. 87/2006, cu modificările și completările ulterioare) au fost considerate acreditate și care  nu au trecut niciodată printr-un proces de autorizare/acreditare.

Oltul figurează pe listă cu unități atât din mediul urban, cât și rural:

  1. Școala Gimnazială Piatra
  2. Școala Gimnazială Strejeștii de Jos, Strejești
  3. Școala Gimnazială VĂDASTRA
  4. Școala Gimnazială VALEA MARE
  5. Școala Gimnazială Grojdibodu
  6. Şcoala Gimnazială  Scărişoara,
  7. Școala Gimnazială Traian
  8. Scoala Gimnaziala Milcovu din Deal
  9. Școala Gimnazială Vlădila
  10. Școala Gimnazială SEACA
  11. Şcoala Gimnazială Dăneasa
  12. Scoala Gimnazială Curtișoara
  13. Scoala Gimnazială Topana
  14. Scoala Gimnazială Poganu, Verguleasa
  15. Școala Gimnazială, OPORELU
  16. Școala Gimnazială, SCHITU
  17. Scoala Gimnaziala Brebeni,
  18. „Școala Gimnazială Stoicănești
  19. Scoala Gimnaziala Comani / Drăgănești Olt
  20. Colegiul Național ”Ioniță ASAN”  Caracal
  21. Școala Gimnazială Găneasa,
  22. P.P. NR.3 SLATINA
  23. Grădinița cu program Normal Nr.16, SLATINA
  24. Colegiul Național ” AL.I.Cuza”, Corabia
  25. Școala Gimnazială „Neda Marinescu”, Grădinile
  26. Liceul Teoretic ”Mihai Viteazul”, Caracal
  27. Școala Gimnazială ALUNIȘU, comuna Spineni,
  28. Colegiul Național ”Ion Minulescu”, Slatina
  29. Palatul Copiilor ”Adrian Băran” Slatina,
  30. Clubul Copiilor ” Marius Bunescu ” Caracal.