Adina Diaconu, bronz la Luxemburg

47

Adina Diaconu a debutat cu dreptul în competiţiile internaţionale şi în acest an. Ea a urcat astăzi pe podium laWorld Junior Circuit Final, competiţie desfăşurată între 2 şi 4 februarie la Luxemburg.Tenismena noastră a obţinut, pentru a doua oară, medalia de bronz la această prestigioasă competiţie, la care au luat parte cele mai valoroase 32 de tenismene din lume la nivel de juniori.

Adina Diaconu s-a calificat in semifinale la 2017 ITTF World Junior Circuit Finals, dupa ce a invins-o in sferturi pe Jinnipa Sawettabut din Tailanda.

In semifinala, Adina a pierdut în faţa japonezei Maki Shiomi cu 3-4.

În ptrima zi de concurs, slătineanca noastră a trecut cu 4-0 de Ting-Ting Chen  şi cu 4-3 de Lisa Lung.

România a fost reprezentată la această competiţie, pe lângă Adina Diaconu şi de Cristian Pletea și Rareș Șipoș. Naţionala noastră a fost condusă de antrenorii Petre Arnăutu şi, Mădălin Ionașcu. Băieţii au ieşit din competiţie din sferturi.

Tenismena slătineană, antrenată de Petre Arnăutu, a mai obţinut aceeaşi medalie şi acum doi ani. Anul trecut ea nu a putut participa pentru că i-a lipsit participarea la unu turneu din afara Europei.