Consiliul Județean Olt premiază luni CAMPIONII

79

Au făcut ca drapelul țării să fluture iar imnul național să fie intonat pe podiumurile campionatelor mondiale, europene sau balcanice, iar pentru performanțele lor Consiliul Județean îi va răsplăti cu premii în bani. Festivitatea va avea loc luni.

Centrul Cultural Eugen Ionescu Slatina va găzdui luni, începând cu ora 16.00, premierea sportivilor din județul Olt care au obținut rezultate excepționale la nivel internațional. În cadrul evenimentului, vor urca pe scenă sportivii care au obținut locurile I, II, III, IV  și V la Campionatele Mondiale, Europene sau Balcanice  și membrii echipei de fotbal  Athletic Slatina, premiați de către Consiliul Județean pentru câștigarea turneului internațional   „Football Cup Barcelona”.

Sportivii și antrenorii premiați:

Premii individuale, în sumă de 5.000 lei:

Adina Diaconu şi Petre Arnăutu (CSM Slatina)- medalia de bronz la Campionatele Mondiale de Tenis de Masă.

Premii individuale, în sumă de 4.000 lei:

Irina Ciobanu şi Mihaela Roxana Dospina (CSM Slatina)- locul I la Campionatele Europene de Tenis de Masă.

Premii individuale, în sumă de 2.500 lei:

Mihai Răzvan Băţăgui şi Ionel Zdurcea (CSS Caracal) -locul IV la Campionatele europene de kaic-canoe.

Premii individuale, în sumă de 1.500 lei:  

Alexandra Anamaria Gheorghe, Maria Cristina Zorlescu, Lenuţa Camelia Fieraru şi Constantin Gălbenuşe şi Elena Luminiţa Turcin (CSM Slatina)- locul V la Campionatele Europene de Box.

Premii individuale, în sumă de 2.000 lei:

Pavel Nichituş– locul al II-lea la Campionatele Balcanice de Atletism.

Premii individuale, în sumă de 1.500 lei:

Daniela Nicoleta Bărzoi şi Gabriela Cuţudi (CSM Slatina) şi Andreea Huduşan şi Felicia Coneschi (CSS Slatina)- locul al III-lea la Campionatele Balcanice de Tenis de Masă.

Premiul, în valoare de 11.500 lei, împărțit fiecărui membru al echipei câte 500 lei, iar fiecărui antrenor suma de 1.000 lei:

Echipa de fotbal Athletic Slatina – pentru câştigarea turneului internaţional „Football Cup Barcelona”

Sportivii: Fabian Marian Ioja, Ionuţ Cristian Vlad, Răzvan Paraschiv, Rareş Mario Nicolae, Alexandru Cristian Bobeică, Mario Gabriel Dudu, Luca Teodor Popa, Luca Zamfir, Mierlescu Marius, Ion Mario Ene, Florin Mario Mihalea, Dragoş Gabriel Vlădescu, Ianis Florin Iancu, Alexandru Cristian Tutia, Cristian Alexandru Enăchioaia, Alessio Robert Tudor, Mihnea Andrei Tudor

Antrenorii: Sebastian Noaţă, Dan Baciu şi Ciprian Dinu.

Sportivi pe podium, la CJ Olt