Peste o sută de genii ale Oltului, premiate de Consiliul Județean. Numele și premiul fiecăruia

663

Cei mai buni elevi și profesori ai Oltului, cei care au obținut rezultate remarcabile pe parcursul anului școlar trecut, sunt premiați și anul acesta de către Consiliul Județean Olt. În total 153 olimpici și dascăli vor intra în posesia premiilor pe 9 noiembrie în cadrul unei ceremonii ce va avea loc la Centrul Cultural Eugen Ionescu Slatina.

Anul acesta, 114 de elevi sunt premiați pentru reușitele lor de excepție la olimpiadele și concusurile naționale și internaționale, dintre care 68 la competiții sportive și de educație muzicală.

Trei elevi  vor primii premii de 5.000 de lei pentru reușitele lor la olimpiadele internaționale.

Nr. crt Numele şi prenumele elevului Unitatea școlară de proveniență Clasa Disciplina Premiul obținut Poziția în ierarhia națională Profesorul îndrumător
1.                    Deaconu Ramona Colegiul Național ”Ion Minulescu” Slatina XII Matematică Bronz Olimpiada Europeana de Fete Perianu Marius
2.                    Crau I. Maria Alexandra Colegiul Naţional ,,Ion Minulescu’’ Slatina XII Limba latină- Olimpiada interanaţională Certamen Ciceronianum Arpinas Diplomă de participare internaţională Niculae Aurelia
3.                    Barbu C. Simina Andreea Colegiul Naţional ,,Radu Greceanu’’Slatina  X Olimpiada Internațională de Lectură Diplomă de participare Alexandru Felicia

 

Bronz pentru România, câştigat de Ramona Deaconu la Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete

 

Iar cei care s-au clasat pe locul I la olimpiadele naționale vor primi câte 1.000 lei.

Nr. crt. Numele şi prenumele elevului Unitatea școlară de proveniență Clasa Disciplina Premiul obținut Poziția în ierarhia națională Profesorul îndrumător
1. Mitrache Ionuț Școala Gimnazială „Nicolae Titulescu” Caracal VIII Matematică Calificat în lotul lărgit la matematică Țolu Eugenia
2. Țolu Diana Școala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina VII Matematică Calificat în lotul lărgit la matematică Năsui Mariana
     3. Coneschi Vlad Silviu Școala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina VII Matematică Calificat în lotul lărgit la matematică Popa Grațiela Ludmila

 

10 elevi ce au obținut premiul al II-lea  vor primii câte 800 de lei, iar pentru locul al III-lea se vor acorda câte 600 de lei.

 

Nr. crt. Numele şi prenumele elevului Unitatea școlară de proveniență Clasa Disciplina Premiul obținut Poziția în ierarhia națională Profesorul îndrumător
1. Panțucu Ștefan Alexandru Colegiul Național „Ion Minulescu” Slatina IX Limba germană modernă II 2 Ceauș Mariana
2. Pătru Ovidiu; Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Caracal X Argumentare, dezbatere și gândire critică – avansați II 2 Boșogea-Tudor Mihail
3. Pălcău Adriana; Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Caracal X Argumentare, dezbatere și gândire critică – avansați II 2 Boșogea-Tudor Mihail
4. Pavel Raluca Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” Caracal X Argumentare, dezbatere și gândire critică – avansați II 2 Boșogea-Tudor Mihail
 
5. Vlad Andrei Școala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina IV Olimpiada Națională de Robotică II 2 Doru Popescu-Anastasiu

Popa Graţiela

6. Marincea Radu Școala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina IV Olimpiada Națională de Robotică II 2 Doru Popescu-Anastasiu

Popa Graţiela

7. Tudosie Ștefan Școala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina  IV Olimpiada Națională de Robotică II 2 Doru Popescu-Anastasiu

Popa Graţiela

8. Coneschi Vlad Silviu Școala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina  VII Olimpiada Națională de Robotică II 2 Doru Popescu-Anastasiu

Popa Graţiela

9. Vădăstreanu Robert Valentin Școala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina VII Olimpiada Națională de Robotică II 2 Doru Popescu-Anastasiu

Popa Graţiela

10. Constantinescu Liviu Gabriel Școala Gimnazială „Eugen Ionescu” Slatina  VII Olimpiada Națională de Robotică II 2 Doru Popescu-Anastasiu

Popa Graţiela

 

Nr. crt. Numele şi prenumele elevului Unitatea școlară de proveniență Clasa Disciplina Premiul obținut Poziția în ierarhia națională Profesorul îndrumător
1. Pătrașcu Cristina Gabriela Colegiul Național „Ion Minulescuˮ Slatina  X Limba germană modernă III 3 Ceauș Mariana
2. Dan Eliana Şcoala Gimn. ”E.Ionescu” Slatina VIII Limba română- Olimpiada de Lingvistică Premiul III + Premiul Special 3 Pletoiu Dana Liana
   3. Chirimbu Liviu Iulian Colegiul Național ”Ion Minulescu” Slatina XII Matematică III + Aur SSMR 3 Perianu Marius

 

Elevii care au obținut mențiuni și premii speciale, 27 la număr, vor primi câte 400 de lei.

Nr. crt. Numele şi prenumele elevului Unitatea şcolară de provenienţă Clasa Disciplina Premiul obţinut Poziția în ierarhia națională Profesorul îndrumator
1. Ştefu A.F Teodora Colegiul Naţional Vocaţional ,,Nicolae Titulescu’’Slatina VII Limba şi literatura română- OLLR Menţiune 4 Buşoiu Mihaela
2. Gruia Maria Diana Colegiul Național „Ion Minulescuˮ Slatina X Limba germană modernă Mențiune 4 Ceauș Mariana
3. Guţan Marina Iuliana; Colegiul Național „Radu Greceanu” Slatina X Argumentare, dezbatere și gândire critică – Secțiunea începători Mențiune (pentru întreg echipajul) 4 Badea Valeria
4. Dobrescu Diana Alina Colegiul Național „Radu Greceanu” Slatina XI Argumentare, dezbatere și gândire critică – Secțiunea începători Mențiune (pentru întreg echipajul) 4 Badea Valeria
5. Barbu Diana Elena Colegiul Național „Radu Greceanu” Slatina XII Argumentare, dezbatere și gândire critică – Secțiunea începători Mențiune (pentru întreg echipajul) 4 Badea Valeria
6. Șarpe Casandra C. N. ”Ion Minulescu”, Slatina VIII Istorie Mențiune 4 Gagiu Alina
   7. Gîscă Dragoș Colegiul Agricol ”Dimitrie Petrescu” Caracal XII Agricultură – Cultura plantelor Menţiune 5 Brad Olimpia, Dincă Maria, Moise Gheorghe
   8. Rizea-Niță I. Ioan Alexandru Colegiul Naţional ,,Ion Minulescu’’ Slatina  XI Limba latină- Olimpiada de limbi clasice Menţiune 5 Niculae Aurelia
       9. Golescu C. Florin Colegiul Naţional ,,Ioniță Asan’’Caracal  X Limba neogreacă- Olimpiada de limbă neogreacă Premiul Special 5 Marinescu Mariana
       10. Bîră Ilaria Ana Maria Petre Pandrea Balş X Istorie Menţiune 5 Constantin Constantin
       11. Oprea Marina Colegiul National „Radu Greceanu” VII Informatică Mentiune – medalie argint 6 Oprea Bianca
       12. Dumitrescu I Ioana Delia C. N. V. Nicolae Titulescu, Slatina VIII Geografie Mențiune 6 Adina Maria Gruia
     13. Matei F Alexandra Gabriela C. N. ”Ion Minulescu”, Slatina Geografie Mențiune 6 Angela Liță
14. Barbu C. Simina Andreea Colegiul Naţional ,,Radu Greceanu’’Slatina X Limba şi literatura română- OLAV Menţiune 6 Alexandru Felicia
       25. Ghiță Beniamin Colegiul Național „Ioniță Asanˮ Caracal XII Limba italiană Premiul

special

7 Mănăchescu Iulia Mihaela
       16. Stanca Alina Daniela Liceul Teoretic „Petre Pandrea“ Balș  XII Limba franceză Mențiune specială 7 Lucșoreanu Mirela Alina
       17. Dîrstaru Rebeca Cecilia Maria Colegiul Naţional ,,Ion Minulescu”  IX Olimpiada de Limba şi Literatura Română Menţiune 7 Perianu Irina
18. Lăcraru Maria Emilia Liceul Teoretic „Petre Pandrea“ Balș VIII Limba franceză Mențiune 7 Lucșoreanu Mirela Alina
       19. Stroe Marius Leonard Colegiul Național „Ioniță Asanˮ Caracal VIII Limba spaniolă Premiul special 8
       20. Vădăstreanu Robert Valentin Scoala Gimnaziala „Eugen Ionescu” VIII Informatică Mentiune – medalie argint 8 Pietris Constantin Daniel, Doru Popescu
       21. Popescu D. Adelina Maria Colegiul Naţional ,,Ion Minulescu’’ Slatina  IX Limba şi literatura română- OLLR Menţiune 9 Perianu Irina
22. Pîrvu D. Robert Alexandru Colegiul Naţional „Ion Minulescu” Slatina  VI Limba română- Olimpiada de Lingvistică Menţiune 9 Puşcaşu Mihaela

Năsui Mariana

23. Lucșoreanu Lavinia Mădălina Liceul Teoretic „Petre Pandrea“ Balș X Limba franceză Mențiune 9 Lucșoreanu Mirela Alina
       24. Antonescu Maria Cristina Colegiul Național „Ion Minulescuˮ Slatina IX Limba engleză Mențiune specială 9 Micu Lavinia Roxana
       25. Duţă Carmen Ştefania Colegiul Naţional ”Radu Greceanu„ XII Olimpiada Naţională de Istorie 9 Ilie Daniela
       26. Ivan Ioana Miruna Colegiul Național „Radu Greceanuˮ Slatina XII Limba germană modernă Premiul pentru participare consecutivă 2013-2017 10 Corcău Nicoleta
       27. Deliu Adrian Silviu Ştefan Colegiul Naţional ,, A.I. Cuza” Corabia X Olimpiada Naţională de Geografie 10 Tălăban Ion

 

Sumele necesare premierii elevilor și profesorilor se ridică la 89.400 lei și vor fi suportate din bugetul propriu al Consiliului Județean Olt.

Lista elevilor premiați este completată de elevii cu rezultate sportive și muzicale. Astfel, tenismena Adina Diaconu va primi 800 d elei, alți 5 tenismeni câte 400 lei, echipa de handbal a liceului Mihai Viteazul va primi 6000 de lei pentru performanța de la olimpiada Națională a sportului școlar, unde s-a clasat pe locul I- 12 componenți. Același premiu va primi și corul Unda pentru premiul special de la Olimpiada de educație muzicala- 40 componenți. LPS va primi un premiu de 3.000 de lei pentru performanța de la fotbal- 10 componenți.

Ei sunt cei mai buni profesori ai Oltului. CJ îi premiază cu câte 5.000 de lei