PSD a câştigat 95 de primării din Olt. IATĂ CARE SUNT PRIMARII ALEŞI

586

Scor istoric pentru PSD Olt. Social-democraţii au obţinut, în urma scrutinului de duminică, şefia adimistraţiilor locale din 95 de localităţi din cele 112  în timp ce liberalii şi-au adjudecat 17 funcţii de primar. Celelalte formaţiuni politice nu au reuşit să-şi treacă în cont nicio funcţie de primar.

Iată mai jos care sunt primarii care vor conduce localităţile judeţului în următorii patru ani. Partidul trecut în faţa localităţii este cel care a deţinut anterior funcţia.

PSD/Municipiul Slatina-PSD-Constantin Stelian Emil Moţ

PNL/Municipiul Caracal – PSD – Radu Dumitru-Liviu

PNL/Oraşul Balş – PNL – Teodosescu Mădălin-Ady

PSD/Oraşul Corabia – PSD – Oane Iulică

PSD/Oraşul Drăgăneşti-Olt – PSD – Rotaru Pantelie

PSD/Oraşul Piatra-Olt – PSD – Udrescu Tudor

PSD/Oraşul Scornicești – PNL – Prioteasa Ion

PSD/Oraşul Potcoava – PSD – Enăchioaia Nicuşor-Manuel

 

PSD/Comuna Baldovineşti – PSD – Enescu Ion

PSD/Comuna Bârza – PSD – Vlăduţ Marin

PSD/Comuna Bălteni – PSD – Marineaţă Tudor

PSD/Comuna Băbiciu – PSD – Negrilă Florea

PSD/Comuna Bărăşti – PSD – Gealapu Vergil

PSD/Comuna Brastavăţu – PSD – Oprea Cici-Constantin

PSD/Comuna Brebeni – PSD – Ivan Marin

PSD/Comuna Brâncoveni – PSD – Cheroiu Ion

PNL/Comuna Bobiceşti – PSD – Chitez Ilie

PSD/Comuna Bucinişu – PSD – Radu Miltiade

PSD/Comuna Călui – PSD – Rotaru Constantin

PSD/Comuna Cârlogani – PSD – Văduva Ionel

PSD/Comuna Cezieni – PSD – Gușatu Dănuţ

PSD/Comuna Cilieni – PSD – Marancea Ionel

PSD/Comuna Coloneşti – PSD – Stan Nicolae

PSD/Comuna Corbu – PSD – Dinuţ Constantin

PSD/Comuna Coteana – PSD – Costea Vasile

PNL/Comuna Crâmpoia – PNL – Mirea Ionel

PSD/Comuna Cungrea –  PNL – Voiculescu Liviu-Dumitru

ALDE/Comuna Curtişoara – PSD – Gănescu Gheorghe

PSD/Comuna Dăneasa – PSD – Soare Nicolae

PSD/Comuna Deveselu – PSD – Aliman Ion

PSD/Comuna Dobroteasa – PSD – Crăciunescu Ion

PSD/Comuna Dobreţu – PSD – Beldie Dumitru

PSD/Comuna Dobrosloveni – PSD – Tudoraşcu Gheorghe

PSD/Comuna Dobrun – PSD – Bondrescu Aurel

PSD/Comuna Drăghiceni – PSD – Şoancă Ştefan-Viorel

PSD/Comuna Fălcoiu – PSD – Petrişor Alexandru

PSD/Comuna Făgeţelu – PSD – Popa Constantin

PSD/Comuna Fărcaşele – PSD – Tudor Marin

PSD/Comuna Găvăneşti – PSD – Antonie Iulian

PSD/Comuna Găneasa – PSD – Costea Dumitru

PSD/Comuna Gârcov – PSD – Bobonete Niculiţă

PNL/Comuna Ghimpeţeni – PSD – Dobre Dan-Constantin

PSD/Comuna Giuvărăşti – PSD – Imireanu Dorel-Cătălin

PSD/Comuna Gostavăţu – PSD – Popescu Marius-Ştefan

PSD/Comuna Grădinari – PSD – Ioana Mihai

PSD/Comuna Grădinile – PSD – Dincă Ion

PSD/Comuna Grojdibodu – PSD – Căpriţă Adrian-Viorel

PSD/Comuna Gura Padinii – PSD – Cranta Gicu

PSD/Comuna Ianca – PSD – Pascu Mirel

PSD/Comuna Iancu Jianu – PNL – Munteanu Paulică

PSD/Comuna Icoana – PSD – Ancuța Gabriela-Mariana

PSD/Comuna Ipoteşti – PSD – Căprau Ion

PSD/Comuna Izvoarele – PSD – Constantin Florian

PSD/Comuna Izbiceni – PNL  – Gulie Marian

PSD/Comuna Leleasca – PNL – Selescu Vasilică

PSD/Comuna Mărunţei – PSD – Becheanu Alexandru

PSD/Comuna Milcov – PSD – Dorobanţu Marin

PNL/Comuna Mihăeşti – PNL – Dobriţa Constantin

PSD/Comuna Morunglav – PSD – Stanciu Ion-Adrian

PSD/Comuna Movileni –  PSD – Toma Ion-Sorin

PSD/Comuna Nicolae Titulescu – PSD – Tiutiu Gheorghe-Florin

PSD/Comuna Obârşia – PSD – Udrea Tudor

PSD/Comuna Oboga – PSD – Matei Tudor

PSD/Comuna Oporelu – PSD – Burciu Valerin-Ion

PSD/Comuna Optaşi-Măgura – PSD – Scurtu Marin

PSD/Comuna Orlea – PSD – Oiță Viorel

PSD/Comuna Osica de Jos – PNL – Pistol Marian

PNL/Comuna Osica de Sus – PSD – Filip Cezar

PSD/Comuna Pârşcoveni – PSD – Matei Dumitru-Dănuţ

PSD/Comuna Perieţi – PSD – Vâlceleanu Costin-Robert

PSD/Comuna Pleşoiu – PNL – Măndescu Valeriu

PSD/Comuna Poboru – PSD – Bărăscu Iulian

PSD/Comuna Priseaca – PSD – Gheorghe Florea

PSD/Comuna Radomireşti – PSD – Sîia Nicuşor

PSD/Comuna Redea – PSD – Bălă Dan

PSD/Comuna Rotunda – PSD – Sârbu Vergil

PSD/Comuna Rusăneşti – PSD – Chirea Alexandru

PSD/Comuna Sâmbureşti – PSD – Preda Iulian

PSD/Comuna Sârbii-Măgura – PSD – Tănase Lucian

PSD/Comuna Schitu – PSD – Lungu Marian

PNL/Comuna Scărişoara – PSD – Tiugan Liviu

PSD/Comuna Seaca – PSD – Băluţă Marian

UNPR/Comuna Slătioara – PNL – Ungureanu Savu

PSD/Comuna Spineni – PSD – Şărpău Dănuţ

PSD/Comuna Strejeşti – PSD – Vizantie Constantin

PSD/Comuna Stoeneşti – PSD – Damian Alexandru

PNL/Comuna Studina – PNL – Vasile Marian

PSD/Comuna Sprâncenata – PSD – Mihăeşteanu Marin

PSD/Comuna Stoicăneşti – PSD – Preoteasa Marius-Paulian

PSD/Comuna Şerbăneşti – PSD – Peligrad Titi

PSD/Comuna Şopârliţa – PSD – Neagu Cristinel

PSD/Comuna Ştefan Cel Mare – PSD – PSD+ALDE – Măgureanu Viorel-Marius

PSD/Comuna Tătuleşti – PSD – Vasile Dan

PSD/Comuna Teslui – PSD – Lăzărescu Mihăiță

PSD/Comuna Tia Mare – PSD – Gulie Virgil

PSD/Comuna Topana – PSD – Barbu Gheorghe

PNL/Comuna Traian – PNL – Negrilă Marian

PSD/Comuna Tufeni – PSD – Şotae Eugen

PNL/Comuna Urzica – PNL – Spiridon Ion

ALDE/Comuna Valea Mare – PSD – Iancu George-Daniel

PSD/Comuna Vădastra – PSD – Rădulescu Sorin

PNL/Comuna Vădăstriţa – PNL – Ciupitu Marin

PSD/Comuna Văleni – PSD – Şofaru Ion

PSD/Comuna Vâlcele – PSD – Taifas Alexandru

PSD/Comuna Verguleasa – PSD – Piciu Valentin

PSD/Comuna Vişina – PSD – Marița Gelu

PSD/Comuna Vişina Nouă – PSD – Țol Florin-Cristian

PSD/Comuna Vlădila – PSD – Tocea Marian

PSD/Comuna Vitomireşti – PSD – Rotea Ion-Robert

PSD/Comuna Vultureşti – PSD – Treanţă Gheorghe

PSD/Comuna Voineasa – PNL – Anuța Liviu-Laurențiu

PSD/Comuna Vulpeni – PNL – Mandea Paul